Sosyal bilgiler öğretiminde metaverse teknolojisi ile zenginleştirilmiş eğitim durumları: Bir karma desen çalışması
Augmented educational settings with metaverse technology in social studies education: A mixed methods study
- Tez No: 996506
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ DEMİRKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda küresel çapta milyarlarca dolarlık yatırım çeken metaverse teknolojisinin eğitim başta olmak üzere pek çok alanda önemli fırsatlar sunduğu görülmektedir. Akademik literatürde, özellikle ortaokul sosyal bilgiler öğretiminde soyut konuların somutlaştırılması ve öğrenci ilgisinin arttırılması meseleleri üzerinde yoğunlaşılmaktadır. Bu bağlamda, tezin temel amacı, metaverse teknolojisinin sosyal bilgiler derslerinde kullanımının öğrencilerin akademik başarıları ve derse yönelik tutumları üzerindeki etkilerini incelemek ve aynı zamanda öğrencilerin sanal evrene dair görüşlerini derinlemesine analiz etmektir. Çalışma, nicel ve nitel verilerin birlikte ele alındığı karma desen yaklaşımıyla tasarlanmıştır. Nicel veriler, yarı deneysel desen çerçevesinde 111 ortaokul öğrencisinden (57 deney, 54 kontrol) Sosyal Bilgiler Dersi Tutum Ölçeği ve Akademik Başarı Testi aracılığıyla toplanmıştır. Nitel verilerin elde edilmesinde ise yarı yapılandırılmış öğrenci görüşmeleri, öğrenci günlükleri ve sanal seyahatnameler gibi çeşitli araçlardan yararlanılmıştır. Verilerin analizi, nicel kısımda t-testi ve ANOVA, nitel kısımda ise içerik analizi ve tematik yaklaşımlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, metaverse uygulaması gören deney grubunun akademik başarılarında ön testten son teste istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlenmiş, öğrencilerin sosyal bilgiler dersine yönelik tutum puanlarında da olumlu ve anlamlı bir etki tespit edilmiştir. Nitel veriler ise, metaverse uygulamalarının dersi daha ilgi çekici ve anlaşılır kıldığı yönündeki görüşleri desteklemiştir. Özellikle, soyut tarihsel kavramların somutlaştırılmasına, geçmiş-günümüz ilişkisinin derinleşmesine ve temel sosyal bilgiler becerilerinin gelişimine katkıda bulunduğu ifade edilmiştir. Bu çalışma, elde edilen verilerle metaverse entegrasyonunun ortaokul sosyal bilgiler öğretiminde öğrenme çıktılarını iyileştirmeye yönelik katkılarını ortaya koyarak literatürdeki ilgili boşluğu doldurmaktadır. Elde edilen sonuçlar ışığında, metaverse uygulamalarının etkin ve güvenli kullanımı için öğrenci, öğretmen ve okul yöneticileri dahil olmak üzere ilgili tüm paydaşların tekno-pedagojik ve teknolojik okuryazarlıklarının güçlendirilmesine yönelik kapsamlı tedbirlerin alınması ve okullarda kullanılacak sanal uygulamaların pedagojik ve etik denetimden geçirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The metaverse technology, which has attracted billions of dollars in global investment in recent years, presents significant opportunities across many sectors, including education. Academic literature primarily focuses on the concretization of abstract concepts and the increase of student interest in middle school social studies instruction. In this context, the primary objective of this thesis is to investigate the effects of using metaverse technology on students' academic achievement and attitudes towards the course, while also conducting an in-depth analysis of students' perceptions of the virtual environment. The research was designed using a mixed methods approach, incorporating both quantitative and qualitative data. Quantitative data were collected from 111 middle school students (57 experimental, 54 control) using the Social Studies Course Attitude Scale and the Academic Achievement Test within a quasi-experimental design. Qualitative data were obtained through multiple instruments, including semi-structured student interviews, student journals, and virtual travelogues. Data analysis involved statistical techniques such as the t-test and ANOVA for the quantitative part, and content analysis and thematic approaches for the qualitative part. The research findings indicated a statistically significant increase in the academic achievement of the experimental group (receiving metaverse application) from pre-test to post-test, and a positive and significant effect on their attitude scores towards the social studies course. Qualitative data supported the view that metaverse applications made the course more engaging and understandable. Specifically, it was stated that the applications contributed to the concretization of abstract historical concepts, deepened the past-present relationship, and aided the development of fundamental social studies skills (chronological perception, using evidence, etc.). This study contributes to the literature by demonstrating the potential of metaverse integration to improve learning outcomes in middle school social studies instruction. In light of the findings, it is recommended that comprehensive measures be taken to strengthen the techno-pedagogical and technological literacy of all relevant stakeholders, including students, teachers, and school administrators, for the effective and secure use of metaverse applications. Furthermore, it is suggested that virtual applications to be used in schools undergo pedagogical and ethical scrutiny.