Uzaktan öğrenenlerin duygusal zekâlarının akademik başarı ve devam durumları ile ilişkisi: Öz-düzenleme ve motivasyonun aracı rolü
The relationship between distance learners' emotional intelligence and their academic success and intention to continue distance education: The mediating role of self-regulation and motivation
- Tez No: 996510
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER TOLGA KUMTEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Öğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin duygusal zekâlarının akademik başarı ve devam durumları ile ilişkisinde öz-düzenleme becerisi ve motivasyonlarının aracı rolünü araştırmaktır. Araştırmada, katılımcıların duygusal zekâ düzeylerinin cinsiyet, yaş, ikinci üniversite gibi demografik değişkenleri ile algılanan öğrenme ve sistem memnuniyeti gibi değişkenleri de analizlere dahil edilmiştir. Bu kapsamda Anadolu Üniversitesi Açıköğretim sisteminde 2024-2025 öğretim yılında kayıtlı tüm öğrencilere gönüllülük esasına dayalı çevrimiçi anket gönderilerek nicel ve kesitsel bir çalışma yürütülmüştür. 2073 öğrenciden toplanan verilerle duygusal zekâ ile devam durumu ve akademik başarı arasındaki ilişkinin yönü ve gücü analiz edilerek öz-düzenleme ve motivasyonel eylem yeterliği değişkenlerinin bu ilişki üzerindeki etkisi Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) ile incelenmiştir. Analiz sonucunda duygusal zekâ ile akademik başarı arasında düşük ama anlamlı bir ilişki bulunurken, duygusal zekâ ve devam durumu arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Çalışmada öz-düzenleme ve motivasyonel eylem yeterliğinin duygusal zekâ ve akademik başarı ilişkisine aracılık ettiği ancak devam durumu ile ilişkide herhangi bir aracılık rollerinin olmadığı görülmüştür. Erkeklerin duygusal zekâ düzeyi daha yüksek, genç yaş grubunun duygusal zekâ düzeyi ise daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the mediating roles of self-regulation skills and motivation on the relationship between emotional intelligence, academic success and intention to continue studies among Open Education Faculty students. In addition, participants' emotional intelligence levels were analyzed in relation to demographic variables such as gender, age, and second university program, as well as variables including perceived learning and system satisfaction. In this context, a quantitative and cross-sectional study was conducted by sending an online survey on a voluntary basis to all students registered in Anadolu University Open Education System in the 2024-2025 academic year. The direction and strength of the relationship between emotional intelligence and academic achievement and the students' intention to continue the education were analyzed with the data collected from 2073 students and the effects of self-regulation and motivation variables on this relationship were examined using Structural Equation Modeling (SEM). The results revealed a low but significant correlation between emotional intelligence and academic achievement, while no significant correlation was found between emotional intelligence and intention to continue in distance education. The study showed that self-regulation and volition mediated the relationship between emotional intelligence and academic success, but had no mediating effect on intention to continue in distance education. Men were found to have higher levels of emotional intelligence and younger age groups had lower levels.