Investigating tertiary level EFL learners' self-regulation and their attitudes toward distance learning during Covid-19 pandemic
Covıd-19 pandemi süresinde yükseköğrenim İngilizce öğrencilerinin öz düzenlemesinin ve uzaktan öğretime karşı tutumlarının incelenmesi
- Tez No: 815903
- Danışmanlar: DR. SEDEN TUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, Covid-19 Pandemisi sırasında yükseköğrenim düzeyindeki İngilizce öğrenenlerin öz-düzenleme düzeylerini ve uzaktan öğrenmeye karşı tutumlarını araştırmaktır. Nicel bir yöntem benimsenmiştir. İngilizce öğrenenlerin öz-düzenleme düzeylerini ölçmek için Senem Zaimoğlu ve Şehnaz Şahinkarakaş (2019) tarafından geliştirilen“ Yabancı Dil Öğreniminde Öz-Düzenleme Ölçeği (YDÖÖDÖ)”kullanılmıştır. Ayrıca, öğrencilerin uzaktan öğrenmeye karşı tutumlarını değerlendirmek için Birol Çelik ve Hüseyin Uzunboylu (2020) tarafından geliştirilen“ Uzaktan Öğrenime Karşı Tutum Ölçeği (UÖKTÖ)”kullanılmıştır. Bu çalışma, öğrencilerin YDÖÖDÖ yetkinlikleri ve UÖKTÖ tutumları arasında cinsiyet, okul bölümü ve İngilizce dil yetkinliği gibi demografik bilgilerine göre anlamlı farklılıklar olup olmadığını incelemektedir. Bu çalışmanın amacı doğrultusunda hem iki anket arasındaki ilişki hem de anket alt ölçekleri içindeki ilişkiler incelendi. Çalışmaya 120 hazırlık İngilizce öğrencisi örneği dahil edilmiştir. Çalışma, 2020-2021 akademik yılında gerçekleştirilmiştir. Bulgular, YDÖÖD ve UÖKT ölçekleri arasında anlamlı bir ilişki olduğunu gösterdi. YDÖÖD ölçeğinde merak ve hedef belirleme en yüksek ortalama değere sahipken, duygusal maliyet en düşük ortalama değeri gösterdi. UÖKT ölçeğinde ise yararlılık ve uzaktan öğrenme tercihi alt ölçekleri, yüz yüze tercih ve sosyal varlık eksikliği alt ölçeklerine göre daha yüksek ortalama değerlere sahiptir. YDÖÖDÖ alt ölçekleri ile İngilizce öğrenenlerin demografik bilgileri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. B1 İngilizce seviyesine sahip olan İngilizce öğrenenler ve kadın öğrencilerin daha güçlü öz düzenleme becerileri olduğu görülmüştür. UÖKTÖ alt ölçekleri, öğrencilerin demografik bilgileri temel alındığında, cinsiyet, bölüm ve İngilizce seviyeleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the tertiary level of EFL learners' self-regulation level and attitude toward distance learning during the Covid-19 Pandemic. Quantitative method was adopted. The Self-Regulation Foreign Language Learning Scale (SRFLLS) developed by Senem Zaimoğlu and Şehnaz Şahinkarakaş (2019) was used to measure the self-regulation level of EFL students. In addition, the Attitude Scale Towards Distance Learning (ASTDL) developed by Birol Çelik and Hüseyin Uzunboylu (2020) was used to assess students' attitudes toward distance learning. The study examined whether there are significant differences in students' SRFLL competencies and ASTDL attitudes based on their demographic information, such as gender, school department, and English proficiency. The correlation between the two questionnaires and the relationship within the subscales of the questionnaires were examined for this study. The study included a sample of 120 preparatory EFL students. It was conducted in the 2020-2021 academic year. The findings showed that there is a significant relationship between the SEFLL and ASTDL scales. Curiosity and goal setting were shown to have the most significant mean values in SRFLLS, whereas emotional cost had the lowest mean value. Usefulness and distance learning preference subscales on the ASTDL scale exhibited higher mean values than FTF preference and lack of social presence subscales. Significant correlations were found between the SRFLLS subscales and EFL learners' demographic information. EFL learners with a B1 English proficiency level and female learners were shown to have more vital self-regulation abilities. Gender, department, and English proficiency levels did not significantly correlate when the ASTDL subscales were assessed based on the students' demographic information.