Tunalı Hilmi Bey'in hutbeleri çerçevesinde siyasi görüşleri (1895-1900)
The political thought of Tunalı Hilmi Bey in the context of his sermons (1985-1900)
  1. Tez No: 996530
  2. Yazar: ESMERAY KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİZ AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Türk siyasi hayatının önemli bir dönüm noktası olarak modernleşme hareketlerinin araştırılması ve Cumhuriyet dönemine etkilerinin belirlenmesi günümüz siyasi düşünce hayatının aydınlanması için önemlidir.“Tunalı Hilmi Bey'in Hutbeleri Çerçevesinde Siyasi Görüşleri”başlıklı tez çalışmamız, Meşrutiyet döneminin etkili şahsiyetlerinden biri olan Tunalı Hilmi Beyin hutbeleri merkeze alınarak incelenmiştir. Bir muhalefet hareketi olarak Jön Türk örgütlenmesinin siyasi ve fiili faaliyetlerinin öncüsü ve taşıyıcısı olarak Tunalı Hilmi Bey'in İttihat ve Terakki Cemiyetindeki yeri, fikirlerinin II. Meşrutiyet dönemi ve Türkiye Cumhuriyeti'ne etkileri hutbeleri çerçevesinde ele alınıp tespit edilmeye çalışılmıştır. Modernleşme ve toplumsal ilerleme süreçleri, Tunalı Hilmi Bey'in fikirleri, kaynakları ve dönem koşulları dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Hutbelerin konu, kapsam ve dili, hedef aldığı kitleye yönelik ileri sürdüğü tez ve argümanlar, incelenmiş ve Tunalı Hilmi Beyin düşünce haritası ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Tunalı Hilmi Bey'in halkın anlayacağı bir dille yazdığı hutbelerde siyasi propaganda özellikleri taşıyan bir dil ve muhteva, halkın değişik katmanlarından toplumsal bir hareketlilik oluşturmayı hedeflemektedir. Çalışmamızda, Hutbelerdeki muhtevayı dönemin siyasi ve fikir hareketleriyle bağlantılı olarak vermeye özen gösterdik. Çalışmamız II. Meşrutiyet döneminin üretken fikir hayatında önemli bir aktör olan İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin siyaseti kurucu üyelerinden olan Tunalı Hilmi Bey'in hutbeleri üzerinden Toplumsal ilerlemenin araç ve aşamaları vuzuha kavuşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The examination of modernization movements as a major turning point in Turkish political life and the identification of their effects on the Republican period are essential for a clearer understanding of contemporary political thought. This thesis, entitled“Tunalı Hilmi Bey as a Representative of the Ideology of Westernism and His Political Thought,”focuses on the sermons of Tunalı Hilmi Bey, one of the influential figures of the Constitutional period. Within the framework of his sermons, Tunalı Hilmi Bey's position in the Committee of Union and Progress as a leading figure in the political and practical activities of the Young Turk organization—an opposition movement to state authority—has been examined, and the effects of his ideas on the Second Constitutional Era and the Republic of Turkey have also been investigated with the aim of identifying them. The processes of modernization and social progress are evaluated in light of Tunalı Hilmi Bey's ideas, sources, and the conditions of the period. The themes, scope, and language of the sermons, along with the theses and arguments presented to the intended audience, are analyzed to delineate his intellectual framework. Written in a language accessible to the general public, Tunalı Hilmi Bey's sermons employ a discourse and content bearing characteristics of political propaganda, aiming to generate social mobilization among different segments of society. In this study, the content of the sermons is examined in relation to the political and intellectual movements of the period. The tools and stages of social progress are analyzed through the sermons of Tunalı Hilmi Bey, a political founding member of the Committee of Union and Progress and a prominent figure in the intellectual life of the Second Constitutional Period.