Erasmus students' perceptions of AI chatbots' impact on their willingness to speak in English
Erasmus öğrencilerinin yapay zeka sohbet robotlarının İngilizce konuşma isteğine etkisi üzerine algıları
  1. Tez No: 996554
  2. Yazar: İLKNUR ÖZKAN AĞCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Erasmus+ değişim öğrencilerinin İngilizce konuşma istekliliği ve algıladıkları konuşma gelişimi üzerindeki, yapay zekâ destekli bir sohbet robotu olan ChatGPT ile düzenli konuşma pratiği yapmanın etkisini incelemekte; ayrıca bir Yabancı Dil Olarak İngilizce (EFL) bağlamında sohbet robotu temelli konuşma pratiğinin yararları ve zorluklarına ilişkin algılarını araştırmaktadır. Bu amaçla karma yöntemli bir araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışmanın nicel aşamasında, araştırmacı tarafından geliştirilen Konuşma İstekliliği ölçeği ön test ve son test olarak uygulanmış, müdahale süreci boyunca katılımcılar tarafından yansıtıcı formlar doldurulmuştur. Nitel aşamada ise katılımcıların deneyimlerine ilişkin daha derinlemesine içgörüler elde etmek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler SPSS programında betimsel istatistikler ve eşleştirilmiş örneklemler t-testi kullanılarak analiz edilirken, nitel veriler tematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Bulgular, katılımcıların konuşma istekliliğinde artış olduğunu, algıladıkları konuşma becerilerinde gelişim sağlandığını ve EFL bağlamında düzenli sohbet robotu kullanımına ilişkin genel olarak olumlu algılara sahip olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of regular speaking practice with an AI-powered chatbot, ChatGPT, on Erasmus+ exchange students' willingness to speak in English and their perceived speaking development by exploring their perceptions of the benefits and challenges of chatbot-based speaking practice in an EFL context. A mixed-methods research design was employed for this purpose. In the quantitative phase of the study, a Willingness to Speak questionnaire developed by the researcher was administered as a pre-test and post-test, and reflective forms were completed by the participants throughout the intervention. In the qualitative phase, semi-structured interviews were conducted to gain deeper insights into the participants' experiences. Descriptive statistics and paired-samples t-tests were used to analyze the quantitative data in SPSS, while thematic analysis was applied to the qualitative data. The findings indicated an increase in the participants' willingness to speak, improvements in their perceived speaking skills, and generally positive perceptions of regular chatbot use as a speaking practice tool in an EFL context.