Okul öncesi öğretmenlerinin küresel sosyal sorumluluk düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
An examination of preschool teachers' global social responsibility levels in terms of various variables
- Tez No: 996578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURBANU PARPUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin küresel sosyal sorumluluk düzeylerini çeşitli demografik, eğitsel, mesleki, ailesel ve çevresel değişkenler açısından incelemektir. Araştırma, ilişkisel tarama modeli kapsamında nicel araştırma yaklaşımıyla yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini farklı okul türlerinde görev yapan 335 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler, Küresel Sosyal Sorumluluk Ölçeği aracılığıyla toplanmış; analizlerde bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, okul öncesi öğretmenlerinin küresel sosyal sorumluluk düzeylerinin genel olarak orta ve orta-yüksek düzeyde olduğunu göstermektedir. Yaş, medeni durum ve çocuk sayısı gibi demografik değişkenlere göre küresel sosyal sorumluluk düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Benzer şekilde mezun olunan program türü, eğitim türü (örgün/açık), eğitim düzeyi ve üniversitede çevre ve sürdürülebilirlik odaklı derslerin alınma durumu gibi eğitsel değişkenlerin de genel sorumluluk düzeyleri üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı belirlenmiştir. Mesleki değişkenler açısından, mesleki çalışma süresi, görev yapılan okul türü ve görev yapılan yaş grubuna göre anlamlı farklılıklar saptanmamıştır. Buna karşın, gönüllü hizmet içi eğitimlere düzenli olarak katılan öğretmenlerin eyleme dönük sorumluluk ve toplam küresel sosyal sorumluluk düzeylerinin anlamlı biçimde daha yüksek olduğu görülmüştür. Sivil katılım kapsamında, sivil toplum kuruluşu üyeliğinin anlamlı bir fark yaratmadığı; ancak küresel sorunlar hakkında bilgi edinilen kaynak türünün özgeci sorumluluk boyutunda anlamlı farklılıklar oluşturduğu belirlenmiştir. Aile değişkenleri incelendiğinde, annenin eğitim düzeyi ve annenin sosyal sorumluluk projelerine katılımının bazı alt boyutlarda etkili olduğu, babaya ilişkin değişkenlerin ise anlamlı bir farklılık yaratmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Genel olarak bulgular, küresel sosyal sorumluluğun özellikle gönüllülük temelli ve deneyimsel öğrenme süreçleriyle güçlenen çok boyutlu bir yapı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the levels of global social responsibility of preschool teachers in terms of various demographic, educational, professional, family, and environmental variables. The research was conducted using a quantitative research approach within the framework of a correlational survey model. The sample of the study consisted of 335 preschool teachers working in different types of schools. Data were collected through the Global Social Responsibility Scale; independent samples t-test and one-way analysis of variance were used in the analyses. The research findings show that the global social responsibility levels of preschool teachers are generally at the medium and medium-high levels. No statistically significant differences were found in global social responsibility levels according to demographic variables such as age, marital status, and number of children. Similarly, it was determined that educational variables such as the type of program graduated from, type of education (formal/distance learning), the education level, and whether environmental and sustainability-focused courses were taken at university did not have a significant effect on the general responsibility levels. In terms of professional variables, no significant differences were found based on years of professional experience, type of school, and age group worked in. In contrast, teachers who regularly participated in voluntary in-service training showed significantly higher levels of action-oriented responsibility and overall global social responsibility. Regarding civic participation, membership in a non-governmental organization did not make a significant difference; however, the type of source from which information about global issues was obtained created significant differences in the altruistic responsibility dimension. When examining family variables, it was found that the mother's education level and her participation in social responsibility projects affected some sub-dimensions, while variables related to the father did not create a significant difference. Overall, the findings reveal that global social responsibility is a multidimensional structure, particularly strengthened by volunteer-based and experiential learning processes.