Ilgın ve Akşehir ilçeleri şeker pancarı ekim alanlarında fungal ve fizyolojik hastalıkların tespiti ve tanılanması
Detection and diagnosis of fungal and physiological diseases in sugar beet cultivation areas of Ilgin and Akşehi̇r districts
  1. Tez No: 996590
  2. Yazar: RABİA HANDE ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUH BOYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Konya ili Ilgın ve Akşehir ilçelerinde 2025 üretim sezonu boyunca şeker pancarında görülen fungal ve fizyolojik sorunların dağılımını ve dönemsel değişimini belirlemek amacıyla üç farklı vejetasyon döneminde yürütülmüştür. Arazi sürveyleri sırasında toplam 472 hastalıklı bitki incelenmiş, bunların 369'unda fungal kaynaklı enfeksiyonlar tespit edilmiştir. Fungal organizmaların tanılanmasına yönelik olarak 105 bitkiden izolasyon yapılmış ve laboratuvarda makroskobik, mikroskobik ve kültürel özellikler kullanılarak fungus türleri belirlenmiştir. Çalışmada Fusarium spp., Pythium sp., Macrophomina phaseolina, Rhizoctonia solani., Alternaria sp. , Chaetomium sp. ve Bipolaris sorokiniana gibi kök ve gövde fungusları ile Cercospora beticola, Erysiphe betae ve Ramularia beticola'nın yaygın yaprak fungusları olduğu ortaya konmuştur. Özellikle üçüncü sürvey döneminde yaprak funguslarının baskın hâle geldiği saptanmıştır. Fungal organizmaların yanı sıra toplam 103 bitkide fizyolojik bozukluklar kaydedilmiş olup mangan, bor, fosfor ve demir eksikliklerine bağlı kloroz, nekroz ve deformasyon gibi beslenme kaynaklı sorunların yanı sıra don zararı, güneş yanıklığı, su stresi ve kök çatallaşması gibi abiyotik stres belirtileri gözlenmiştir. Bu bozuklukların özellikle sulama düzensizliği, toprak heterojenliği ve iklimsel dalgalanmalarla ilişkili olduğu değerlendirilmiştir. İlçeler arasında hem fungal hem de fizyolojik problemlerin yayılımında belirgin farklılıklar bulunmuş olup bu durum çevresel koşullar, toprak yapısı ve tarımsal yönetim uygulamaları ile ilişkilendirilmiştir. Elde edilen bulgular, düzenli sürvey çalışmalarının, erken tanının ve uygun hastalık yönetimi stratejilerinin sezon boyunca geçirdiği değişkenlik nedeniyle kritik önem taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted during the 2025 growing season in the Ilgın and Akşehir districts of Konya province to determine the distribution and seasonal variation of fungal and physiological problems observed in sugar beet across three different vegetation periods. During field surveys, a total of 472 diseased plants were examined, of which 369 were found to be affected by fungal infections. For the identification of fungal organisms, isolations were performed from 105 plants, and fungal species were determined in the laboratory based on macroscopic, microscopic, and cultural characteristics. The study revealed that root and stem fungi such as Fusarium spp., Pythium sp., Macrophomina phaseolina, Rhizoctonia solani, Alternaria sp., Chaetomium sp., and Bipolaris sorokiniana, as well as common foliar fungi including Cercospora beticola, Erysiphe betae, and Ramularia beticola, were prevalent. It was determined that foliar fungal diseases became dominant, particularly during the third survey period. In addition to fungal organisms, physiological disorders were recorded in a total of 103 plants. These included nutrient-related problems such as chlorosis, necrosis, and deformation caused by deficiencies of manganese, boron, phosphorus, and iron, as well as abiotic stress symptoms including frost damage, sunburn, water stress, and root forking. These disorders were evaluated to be mainly associated with irregular irrigation practices, soil heterogeneity, and climatic fluctuations. Significant differences were observed between the districts in terms of the prevalence of both fungal and physiological problems, which were attributed to variations in environmental conditions, soil characteristics, and agricultural management practices. The findings indicate that regular survey studies, early diagnosis, and appropriate disease management strategies are of critical importance due to the seasonal variability observed throughout the growing period.