Otizm spektrum bozukluğuna sahip bireylere dijital güvenlik becerilerinin öğretiminde üretken yapay zekâ destekli insansı robotun etkililiği
Effectiveness of the generative artificial intelligence supported humanoid robot in teaching digital safety skills to individuals with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 996591
  2. Yazar: ELİF ELUMAR EFE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNAGÜL SANİ BOZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tez araştırmasının amacı Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan bireylere şüpheli internet tuzaklarını reddetme becerisinin öğretiminde Üretken Yapay Zekâ (ÜYZ) destekli insansı robot Mini Ada'nın etkililiğinin incelenmesi; ayrıca araştırmaya katılan OSB olan bireyler ve ebeveynlerinin uygulamaya ilişkin sosyal geçerlik görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırmaya OSB tanısı olan 13-18 yaş aralığında dört erkek birey ile ebeveynleri katılmıştır. Araştırma katılımcılar arası yoklama evreli çoklu yoklama modeli ile yürütülmüştür. Bulgular, ÜYZ destekli insansı robot Mini Ada'nın OSB olan bireylerin şüpheli internet tuzaklarını reddetme becerisi üzerinde etkili olduğunu, edinim gerçekleştikten iki, dört ve altı hafta sonra hedef becerinin korunduğunu ve becerinin farklı kişi, araç ve ortamlara genellenebildiğini göstermektedir. OSB olan bireyler ve ebeveynleriyle gerçekleştirilen sosyal geçerlik görüşmelerinde, OSB olan bireyler robotun hikâye anlatmasını sevdiklerini ve tekrar çalışmak istediklerini ifade etmişlerdir. Ebeveynler ise çocuklarının uygulama sırasında öğrendiği şüpheli internet tuzaklarını reddetme becerisini farklı dijital tuzaklara da genelleyebildiklerini ve“reddet, sil ve bildir”basamaklarını başka tuzaklar için de genellediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this doctoral dissertation was to examine the effectiveness of a generative artificial intelligence (GenAI)-supported humanoid robot, Mini Ada, in teaching individuals with Autism Spectrum Disorder (ASD) the skill of rejecting suspicious online traps. Additionally, the study aimed to determine the social validity of the intervention by obtaining the perspectives of participating individuals with ASD and their parents. The study included four male participants aged 13–18 years who had a diagnosis of ASD, along with their parents. The research was conducted using a multiple-probe design across participants. The findings indicated that the GenAI-supported humanoid robot Mini Ada was effective in improving participants' ability to reject suspicious online traps. Following skill acquisition, maintenance of the target behavior was observed at two, four, and six week follow-up sessions. Furthermore, the acquired skill generalized across different people, materials, and settings. Social validity data obtained from individuals with ASD and their parents revealed that the participants with ASD reported enjoying the robot's storytelling features and expressed willingness to engage in similar activities again. Parents reported that their children were able to generalize the skill of rejecting suspicious online traps to different types of digital traps and successfully transferred the“reject, delete, and report”response sequence to other situations.