Dijital liderliğin iş performansına etkisinde örgütsel özdeşleşme ve iş tatmininin aracı rolü
The mediating role of organizational ıdentification and job satisfaction in the effect of digital leadership on job performance
  1. Tez No: 996595
  2. Yazar: EMRAH ERTONGA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR OKTAYSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Dijital teknolojilerin günümüzde iş ortamlarına hızlı bir şekilde girdiği görülmektedir. Dolayısıyla iş örgütleri liderlik anlayışı bakımından önemli bir dönüşüm, gelişim yaşamaktadır. Bu gelişim ve dönüşüm ile birlikte dijital liderlik kavramı önem kazanmaya başlamıştır. Dijital liderlik deyince tek başına örgütlerin teknolojik yenilikleri benimsemesi değil, aynı zamanda kurum kültürünün oluşturulması ve çalışan davranışlarının yeniden ele alınarak tanımlanmasını da kapsamaktadır. Dijital liderler vizyon sahibi, teknoloji odaklı ve performansa dayalı çıktılar üzerine yoğunlaşmışlardır. Bu durumun örgütlerin başarılarına nasıl yansıyacağı ise çağdaş örgütsel davranış literatüründe araştırma konularından biri olmuştur. Bu kapsamda bireylerin örgütleri ile aralarında oluşturdukları psikolojik bağ olarak tanımlanan örgütsel özdeşleşme, bireylerin yaptıkları işe yönelik duygu ve algıları olarak tanımlanan iş tatmini gibi kavramlar dijital liderliğin çalışan performansı üzerindeki durumunu açıklamada önemli parametreler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma ile dijital liderlik kavramının iş performansı üzerinde doğrudan etkisini incelemekle beraber bu ilişkide iş tatmini ve örgütsel özdeşleşme mekanizmalarının nasıl bir aracı rol aldıklarını ortaya koymak amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında Kars ilinde görev yapan öğretmenler içinden 406 öğretmen katılımcıdan elde edilen veriler SPSS ve AMOS istatistik programları yardımı ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarında kavramlar arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişkilerin olduğu ve örgütsel özdeşleşme ile iş tatmininin aracılık etkisi gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Digital technologies have rapidly penetrated contemporary work environments, leading organizations to experience significant transformation and development in terms of leadership approaches, within which the concept of digital leadership has gained increasing importance. Digital leadership does not merely refer to the adoption of technological innovations by organizations but also encompasses the formation of organizational culture and the redefinition of employee behaviors. Digital leaders are characterized as visionary, technology-oriented, and focused on performance-based outcomes, and how these characteristics are reflected in organizational success has become an important research topic in contemporary organizational behavior literature. In this context, organizational identification, defined as the psychological bond individuals establish with their organizations, and job satisfaction, defined as individuals' emotions and perceptions toward their work, emerge as key parameters in explaining the effect of digital leadership on employee performance. Accordingly, this study aims to examine the direct effect of digital leadership on job performance and to reveal the mediating roles of job satisfaction and organizational identification in this relationship. The sample of the study consists of 406 teachers working in the province of Kars, Türkiye, and the data obtained from the participants were analyzed using SPSS and AMOS statistical software. The results indicate that there are significant and positive relationships among the variables and that both organizational identification and job satisfaction exhibit mediating effects.