Futbolcularda sosyal medya kullanımı sonrası toparlanma süresinin performansa etkisi
The effect of recovery time following social media use on performance in football players
- Tez No: 996598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, amatör futbolcularda sosyal medya platformlarının kullanımına bağlı olarak gelişen sosyal medya kaynaklı yorgunluk; akıllı telefon bağımlılığı, pas ve şut isabeti, top sürme becerisi ile dayanıklılık performansı üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla planlanmıştır. Araştırmaya, gönüllülük esasına göre katılan, 17–21 yaş aralığında, U-18 liginde aktif olarak mücadele eden ve ciddi sakatlık geçmişi bulunmayan toplam 31 amatör futbolcu dahil edilmiştir. Tüm teknik beceri ve dayanıklılık ölçümleri öncesinde, katılımcılara 30 dakika süreyle sosyal medya kullanımı yaptırılarak mental yorgunluk oluşturulmuştur. Akıllı telefon bağımlılığı“Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği”ile; pas isabeti, şut isabeti ve top sürme performansı Mor ve Christian tarafından geliştirilen değerlendirme yöntemleri kullanılarak; dayanıklılık düzeyi ise BT Lite uygulaması destekli Mekik Koşu Testi aracılığıyla ölçülmüştür. Demografik bilgi formu kapsamında katılımcıların yaş, cinsiyet, boy, kilo, beden kitle indeksi, dominant ayak, sigara ve alkol kullanımı, egzersiz sıklığı (gün/hafta), kullanılan sosyal medya platformları, günlük ortalama ekran süresi ve sakatlık geçmişi gibi değişkenler sorgulanmıştır. Uygulanan teknik beceri ve dayanıklılık değerlendirmeleri sonrasında elde edilen parametreler incelendiğinde, VO₂ max, toplam tur sayısı ve toplam mesafe ortalama değerleri arasında anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Ancak Mor ve Christian şut değerlendirmesi (1., 2., 3. ve 4. hedef tüm şutlar), Mor ve Christian pas değerlendirmesi (1–12. vuruşlar) ve Mor ve Christian top sürme değerlendirmesi (2. ve 3. denemeler ile en iyi iki denemenin ortalaması) sonuçlarında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Sonuç olarak sosyal medya kullanımının, özellikle kısa süreli süreçlerde bazı fiziksel özellikler ve motor beceriler üzerinde etkiler oluşturabildiği; buna karşın genel sportif performans üzerinde anlamlı, sürekli ve uzun vadeli bir etki yaratmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to examine the effects of social media–related fatigue resulting from the use of social media platforms on smartphone addiction, passing and shooting accuracy, dribbling skill, and endurance performance in amateur football players. A total of 31 amateur athletes, aged 17–21, who voluntarily participated, actively competed in the U-18 league, and had no history of major injuries, were included in the study. Mental fatigue was induced by requiring participants to use social media platforms for 30 minutes prior to all technical skill and endurance assessments. Smartphone addiction was evaluated using the Smartphone Addiction Scale; passing accuracy, shooting accuracy, and dribbling performance were assessed using the evaluation methods developed by Mor ve Christian; and endurance levels were measured through the Shuttle Run Test supported by the BT Lite mobile application. Within the scope of the demographic information form, variables such as age, sex, height, weight, body mass index, dominant foot, smoking and alcohol use, exercise frequency (days/week), preferred social media platforms, average daily screen time, and injury history were collected. Following the technical skill and endurance assessments, analysis revealed significant differences in mean VO₂ max, total number of laps, and total distance. However, no significant differences were found in the Mor ve Christian shooting assessment (all shots to targets 1, 2, 3, and 4), the Mor ve Christian passing assessment (shots 1–12), or the Mor ve Christian dribbling assessment (2nd and 3rd trials and the mean of the best two trials). In conclusion, social media use may have effects on certain physical characteristics and motor skills, particularly in the short term; however, it does not appear to have a significant, consistent, or long-term impact on overall athletic performance.