Melanokortin 1 reseptör (MC1R) kürk rengi genine dayalı olarak Anadolu'da yaban domuzu (Sus scrofa) ve evcil domuz (Sus scrofa domestica) arasındaki tarihsel melezleşmenin incelenmesi
Investigation of historical hybridization between wild boar (Sus scrofa) and domestic pig (Sus scrofa domestica) in anatolia based on the melanocortin 1 receptor (MC1R) coat colour gene
  1. Tez No: 996606
  2. Yazar: HİLAL GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Anadolu, tarih öncesi dönemlerde yaban domuzları ve çeşitli memeli türlerinin evcilleştirilme süreçlerinin gerçekleştiği, önemli bir biyolojik çeşitlilik merkezidir. Ancak bu bölgede yapılan araştırmaların büyük kısmı, yabani taksonların genetik yapısını popülasyon düzeyinde incelemiştir. Bununla birlikte, bu çalışmalar söz konusu bireylerin ne ölçüde saf yabani özellikler taşıdığını kesin olarak ortaya koymamaktadır. Evcil domuz (Sus scrofa domestica) günümüzde Anadolu'da bulunmamaktadır; ancak Anadolu, yaban domuzlarında (Sus scrofa) eski evcilleştirme sinyallerinin gözlenmesinin beklendiği bir bölge olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, Anadolu yaban domuzlarında potansiyel evcil domuz introgresyonunun varlığını araştırmak amacıyla, Anadolu'nun farklı bölgelerinden örneklenen 20 bireyin Melanokortin 1 Reseptör (MC1R) geni polimorfizmi incelenmiştir. Analiz sonuçları, tüm bireylerin hem Avrupa hem de Asya kökenli yaban domuzları için karakteristik olan E⁺ aleli açısından homozigot olduğunu ve hiçbir bireyde evcil domuz introgresyonunu gösteren alellerin bulunmadığını ortaya koymuştur. Bu bulgular, örneklenen Anadolu yaban domuzlarında evcil domuz introgresyonunun mevcut olmadığını göstermektedir. Bununla birlikte, Anadolu yaban domuzu örneklerinin daha büyük bir örneklemi üzerinde, MC1R genine ek olarak, mikrosatelitler veya genom çapında tek nükleotid polimorfizmleri (SNP'ler) gibi çok lokuslu belirteçler kullanılarak evcil domuz introgresyonunun olası varlığı araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Anatolia represents a significant center of biological diversity, where processes of domestication involving wild boars and various mammalian species took place during prehistoric periods. Nevertheless, the majority of research conducted in this region has primarily focused on examining the genetic structures of wild taxa at the population level. However, these studies have not conclusively determined the extent to which the individuals in question retain purely wild characteristics. Although the domestic pig (Sus scrofa domestica) is no longer present in Anatolia, the region is considered a potential source of ancient domestication signals in wild boars (Sus scrofa). In this study, the polymorphism of the Melanocortin 1 Receptor (MC1R) gene was examined in 20 wild boar individuals sampled from different regions of Anatolia in order to investigate the presence of potential domestic pig introgression in Anatolian wild boars. The analysis results revealed that all individuals were homozygous for the E⁺ allele, which is characteristic of wild boars of both European and Asian origin, and that no individuals had alleles indicating domestic pig introgression. These findings indicate the absence of domestic pig introgression in the sampled Anatolian wild boars. Nevertheless, a larger sample of Anatolian wild boar should be investigated for the possible presence of domestic pig introgression using multilocus markers such as microsatellites or genome-wide single nucleotide polymorphisms (SNPs), in addition to the MC1R gene.