21. yüzyılın ilk çeyreğinde bireyin medyatikleşmesi
The mediatization of the individual in the first quarter of the21st century
- Tez No: 996623
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ANIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
Özet
Modern teknolojilerin birey üzerindeki dönüştürücü etkileri sanayi devriminden çok önceleri tartışılmaya başlanmıştır. Bireyin bilinç yapısı, irade kapasitesi ve kendilik algısı bağlamında teknolojiye nasıl tepki verdiği konusu bu tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Lacan'ın“arzu nesnesi”kavramını Cengiz Anık'ın“bilinç kırılması”kuramı üzerinden okuyan tez, teknolojik modernitenin bireyde yol açtığı ontolojik ve epistemolojik çözülmeleri analiz etmektedir. Tezde, öznenin arzusunun, kimliğinin ve toplumsal ahlak ve etik göstergelerinin sanal göstergeler ve nicel ölçütler üzerinden yeniden kurulduğu ileri sürülmektedir. Bu bağlamda NETFLIX prodüksiyonu, Black Mirror dizisinin“Nosedive”bölümü, teknolojik göstergesel düzenin özne üzerindeki etkilerini somutlaştıran distopik bir anlatı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The transformative effects of modern technologies on the individual began to be discussed long before the Industrial Revolution. This thesis primarily examines how individuals respond to technology in relation to their structures of consciousness, capacities for agency, and perceptions of selfhood. Reading Jacques Lacan's concept of the“object of desire”through Cengiz Anık's theory of“consciousness fracture,”the study analyzes the ontological and epistemological disintegrations that technological modernity produces at the level of the individual. It argues that the subject's desire, identity, and social moral and ethical indicators are increasingly reconstituted through virtual sign systems and quantitative metrics. Within this framework, NETFLIX Production, the Black Mirror episode“Nosedive”is examined as a dystopian narrative that concretely illustrates the effects of a technological signifying order on subjectivity.