Gökkuşağı alabalığı (Onchorhynchus mykiss) yetiştiriciliğinde kullanılan büyütme yemlerinde aflatoksin b1 düzeylerinin belirlenmesi
Determination of aflatoxin b1 levels in grow-out feeds used in rainbow trout (Onchorhynchus mykiss) cultivation
- Tez No: 996632
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ARABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde Diyarbakır, Şanlıurfa, Elazığ ve Bingöl illerindeki 8 adet Gökkuşağı alabalığı üretim çiftliğinde büyütme amaçlı kullanılan 4 No'lu granül 4 pelet yemlerde aflatoksin düzeylerinin belirlenmesi ve yasal sınırlar içerisinde kalıp kalmadığını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla 2024 yılında çalışmada yer alan 8 işletmeden Şubat, Mart ve Nisan aylarında üç farklı dönem için toplam 24 adet yem örneği alınmıştır. Alabalık üretme çiftliklerinden toplanan 24 adet yem örneğinde Aflatoksin B1 düzeyi yüksek performanslı sıvı kromatografi (HPLC) ile yapılmıştır. Örneklerin hepsinde Aflatoksin B1 düzeyi tespit limitinin altında çıkmıştır. Sonuç olarak bölgede gökkuşağı alabalığı yetiştiriciliğinde kullanılan büyütme yemlerinin Aflatoksin B1 açısından sorun teşkil etmeyecek düzeyde olmasına kanaat getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the aflatoxin levels in No. 4 granular pellet feeds used for grow-out purposes in 8 rainbow trout production farms located in Diyarbakır, Şanlıurfa, Elazığ, and Bingöl provinces within the Eastern and Southeastern Anatolia regions, and to investigate whether these levels remained within legal limits. For this purpose, a total of 24 feed samples were collected from the 8 participating farms in 2024, across three different periods: February, March, and April. Aflatoxin B1 analysis in the 24 feed samples collected from the trout farms was performed using High-Performance Liquid Chromatography (HPLC). In all samples, Aflatoxin B1 levels were below the detection limit. In conclusion, it has been determined that the growth feeds used in rainbow trout farming in the region do not pose a problem in terms of Aflatoxin B1.