Müslümanların Hz. Peygamber (s.a.v)'e itirazları
The Muslim objections to the prophet Mohammad
- Tez No: 99666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
İlk dönem ve sonrası yazılan İslam Tarihi kaynaklan, Hz. Peygamber (a.s.)'in hayatını anlatırken, onu, dinî ve manevî kimliği yanında, hayatın her alanına hükmeden bir lider olarak görürler. Gelen vahiylerle hayatı şekillenen Hz. Peygamberin hayatının Mekke ve Medine diye iki dönemi vardır ki, Mekke döneminde dinî bir lider hüviyetindedir ve insanları Allah'ın bir olduğuna imana çağırmaktadır. Medine döneminde de, manevi kimliğinin yanında, toplum hayatıyla daha ilgili, hatta devlet kuran bir dinî ve siyasî lider konumundadır. Mekke'deki iman çağrısına uyan Müslümanların, az da olsa iman ve ibadet noktasında itirazları görülmektedir. Medine'de bir toplum ve devlet dini olma durumundan sonra, bir devlete lazım olabilecek tüm hukukî ve sosyal yapılanmalar oluşturulduğu için, bu yönde daha fazla itirazlara ve itaatsizliklere rastlanmaktadır. Zaten Medine'de inen ayetler, Hz. Peygamber'in hayatının ikinci devresini doğrulamaktadır. İslam'ın insan haklarına ve hürriyetlerine verdiği önem nedeniyle, Hz. Peygamber'in bunları uygulaması kaçınılmazdı. Onun için, Hz. Peygamber'in İslam'ı yayma gayretlerinde, istişare'ye (danışma) büyük önem verdiğini görüyoruz. Hz. Peygamber'in, Müslümanlara sağladığı fikir ve düşünce hürriyeti, iman ve ibadet dairesinde az olmak üzere, ama çoğunlukla teknik ve becerinin önem kazandığı savaşlarda, ekonomik alanda, idarî ve siyasî alanlarda, toplum hayatında önemli denecek kadar çok itirazlara sebep olmuştur. Müslümanlar, Hz. Peygamber'in her söylediğini kabul etmeyip, onu akıllanyla kavrama sürecinden sonra, ancak itirazlarına son vermişleridir. Bu manada İslam, menşe' itibariyle Yüce Allah'tan gelmiştir. Ama Müslümanların akıl, düşünce süzgecinden geçip, anlayamadıktan nokta da itiraz ettikleri, en sonunda doğruya ulaşma noktasında İslam'ı benimsedikleri ve özümsedikleri için İslam, dogma kabul edilmeyebilir. İstişare (danışma) ve insan düşünce ve açıklama hürriyetine verilen önem sayesinde, anlamadığı hususlarda itiraz eden ve sahih bir imana kavuşan Hz. Peygamber devri Müslümanları, bize vahiy-akıl iiişkisindeki uyumu, dolayısıyla bilimle dinin birbirine ters olmadığını, sorgulayan, araştıran ve itiraz eden insanın her zaman doğruyu bulabileceğini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
The sources of the Islamic history which was written in the first period and after that, accept of the Prophet Mohammad, telling the life of him, governs all the part of life beside the religious and spiritual identity. In the life of Prophet Mohammad, forming the life by the help of inspirations, there are two phases; the period of Mecca and Medine. In the period of Mecca, he was a religious leader and he calls people to one God (Allah) but in the period of Medine, he, founded the state for his society, was a religious and political leader. The Muslims who accept the beliefs of invitation in Mecca object to some parts of worship. After being society and state religion in Medine, it is seen more objections and disobedience to the state who has legal and social rules. In any case, the verses of Qur'an, came down in Medine, confirm the second phase of Prophet Mohammad's life. For, Islam gives importance to the human rights and liberty, it is inevitable that Prophet Mohammad applies the rules of Islam. For that reason, he gives more importance to consultation to spread Islam. He enables the liberty of thought and idea to Muslims, have more objections, in the field of war, economy, administration, political and also the life of society. Muslims give their objections up, after they use their mind instead of accepting all the discourse of Prophet Mohammad. That is to say, Islam comes from God (Allah). Muslims first object it but then they filter their thoughts and find the truth, for that reason the Islam can not be accepted as a dogma. The human-being explains their thoughts by the help of Islamic mentality. Thus, the Muslims, live in the period of Prophet Mohammad, see the harmony between intelligence and inspiration, science and religion. The people who search, object to and interrogate every subject can easily find the right way.