Performans değerlemesinin toplam kalite yönetimindeki rolü
The Role of performance evaluation in total quality management
- Tez No: 99674
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN USAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET İşgörenlerin; bilgi, beceri ve davranışlarını işletmenin verimliliği yönünde kullanmaları onların performansı; bunun ölçülmesi olayı da performans değerlemesi olarak adlandırılmaktadır. Performans değerlemesi sonucunda; kişisel, yönetsel ve işletme problemleri açıklık kazanmakta, bunların giderilmesi ve önlenmesine dönük faaliyetlerin planlanması kolaylaşmaktadır. Bununla beraber, performans değerlemesi toplam kalite yönetiminin de baaşansını arttırmaktadır. Çünkü performans değerlemesi ve buna bağlı olarak yapılan performans görüşmeleri sonucunda işgörenler güdülenmekte; işgörenlerin yönetimle olan iletişimleri süreklilik kazanmakta; işgörenlerin işletme sorunlarına gönüllü katili sağlanmakta ve işgörenlerin kendilerini geliştirmeleri mümkün olmaktadır. Ayrıca, performans değerlemesi sonucunda ücretleme ve ödüllendirme daha etkin olarak gerçekleştirilmektedir. Bu sonuçlar da işgörenlerin işletmeye“ait olma”duygusunu güçlendirmektedir. Bu sonuçlar, aynı zamanda toplam kalite yönetimi çalışmalarını da olumlu etkilemektedir. Bu çalışma dört bölümde ele alınmıştır. İlk bölümde çalışma yaşamında insanı konu alan yaklaşımlar; ikinci bölümde toplam kalite yönetimi-performans ilişkisi; üçüncü bölümde de toplam kalite yönetimi kapsamında performans değerleme konusu ele alınmıştır. Son bölümde araştırma çalışmalarına yer verilmiştir. Araştırma kapsamında da özel işletmelerde anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Transfer of knowledge, abilities and behaviors of employees to the pr< ictivity of an organization is called“performance”and measurement of this contri ation is named as“performance evaluation”. Performance evaluation is a process tr, begins with translating organizational goals into clear expectations for each individua raining people to do their jobs, providing effective supervision, determining strei hs and weaknesses, and developing plans for the employee. It is not a once-a-year ev but an ongoing activity. Performance evaluation reveals personal, manage J and organizational problems and helps to plan corrective actions related to these ;blems. Overall, performance evaluation improves employees', manageme. s and organization's productivity. Performance evaluation also increases the success of TQM irr cations. Because, performance evaluations and related interviews increase e loyees' motivation; help to rationalize employee-management communication atinuity; encourage employees to participate organizational problems voluntarily, anc ve them a chance to improve themselves. At the same time, by means of performance evaluations, compensating and rewarding can be accomplished very effectively. Consequently, all these factors strengthen employees' loyalty and positively affect TQM efforts in the organization. This study is organized in four main sections. First section deals with approaches concerning human factors in working life; second section analyses relationships between TQM and performance evaluations; last section gives information about the research study and its findings. Questionnaires, conducted among Izmir's private companies, are used in the research study. 11