Çalışma ortamı ve hemşirelik uygulamalarının bireysel performans ve motivasyon üzerindeki etkisi
The effect of the work environment and nursing practices on individual performance and motivation
  1. Tez No: 996791
  2. Yazar: SÜMEYYE OKURLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAN ŞAHİNLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, hemşirelerin çalışma ortamı özellikleri ile bireysel performans ve motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, çalışma ortamı koşullarının hemşirelerin iş verimliliği ve mesleki tatminine etkisini ortaya koyarak, bu doğrultuda geliştirilebilecek stratejilere katkı sağlamayı hedeflemektedir. Tanımlayıcı nitelikteki araştırma, İstanbul'daki özel bir hastanede görev yapan 150 hemşire arasından seçilen 128 hemşire ile yürütülmüştür. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Bireysel İş Performansı Ölçeği (BİPÖ), İş Motivasyonu Ölçeği (İMÖ) ve Hemşirelik Çalışma Ortamı Ölçeği (PES-NWI) kullanılarak toplanmıştır. Analizlerde SPSS 25 programı; Bağımsız Örneklem t-testi, Tek Yönlü ANOVA, Pearson korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon yöntemleri uygulanmış olup; anlamlılık düzeyi α=0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgulara göre, hemşirelerin bireysel performans ve motivasyon düzeyleri sosyo-demografik özelliklere göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Çalışma ortamı değişkenlerine göre ise kısmen anlamlı farklılıklar görülmüştür. Korelasyon analizinde ölçekler arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişkiler belirlenmiş, regresyon analizi sonuçları çalışma ortamının hem motivasyon hem de performans üzerinde anlamlı etkileri olduğunu göstermiştir. Araştırma bulguları, çalışma ortamının hemşirelerin motivasyon ve performansını doğrudan etkilediğini ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar doğrultusunda, yöneticilerin hemşirelerin çalışma koşullarını iyileştirmeye yönelik somut adımlar atması, ekip içi iletişimi güçlendirmesi ve motivasyonu artıran ödül–tanıma sistemleri oluşturması önerilmektedir. Ayrıca, kurum politikalarında hemşirelerin mesleki gelişimlerini destekleyecek eğitim programlarına ve psikososyal destek uygulamalarına yer verilmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the characteristics of nurses' working environment and their levels of individual performance and motivation. The study aims to contribute to the development of strategies that enhance nurses' professional satisfaction and work efficiency by revealing the effects of working environment conditions. This descriptive research was conducted with 128 nurses selected from among 150 nurses working in a private hospital in Istanbul. Data were collected using the Descriptive Information Form, Individual Work Performance Scale (IWPS), Work Motivation Scale (WMS), and Nursing Work Index–Revised (PES-NWI). Statistical analyses were performed using SPSS 25 software. Independent Sample t-test, One-Way ANOVA, Pearson correlation, and multiple linear regression analyses were applied, with a significance level of α=0.05. According to the findings, nurses' individual performance and motivation levels did not show significant differences according to socio-demographic characteristics, whereas partial differences were observed based on working environment variables. Correlation analysis revealed significant and positive relationships among the scales, and regression analysis indicated that the working environment had significant effects on both motivation and performance. These results demonstrate that the working environment directly influences nurses' motivation and performance. Based on these findings, it is recommended that hospital administrators take concrete steps to improve nurses' working conditions, strengthen team communication, and establish reward and recognition systems that enhance motivation. Additionally, institutional policies should include professional development programs and psychosocial support initiatives to promote nurses' well-being and job satisfaction.