Abdullah el-Beraddûnî hayatı ve şiiri
Abdullah el-Baraddoni his life and poetry
- Tez No: 996792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TAŞDELEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
Özet
Arap edebiyatının modern döneminde öne çıkan şairlerden biri olan Abdullah el-Beraddûnî, hem klasik şiir geleneğini yaşatmış hem de yaşadığı dönemin toplumsal, siyasal ve kültürel meselelerini şiirine ustalıkla yansıtmıştır. Bu tezde, Beraddûnî'nin hayatı ve şiir dünyası tematik ve retorik açıdan ele alınmış; şairin klasik kaside formunu modern duyarlılıkla nasıl buluşturduğu incelenmiştir. Çalışmada, Beraddûnî'nin şiirlerinde öne çıkan direniş, birlik, umut, siyaset, eleştiri, medih, mersiye, hiciv ve fahr gibi tematik alanlar tespit edilerek değerlendirilmiş; kullanılan dilsel ve edebî unsurlar retorik sanatlar çerçevesinde analiz edilmiştir. Nitel araştırma yöntemine dayalı olarak yapılan çalışmada, şairin divanlarındaki kasideler metin çözümlemesi yöntemiyle ele alınmış; tema ve anlam alanlarına göre sınıflandırılarak içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Cinâs, iktibâs, müvâzene, tıbâk, mübâlağa, mürâ'âtü'n-nazîr ve tevriye gibi edebî sanatların kullanımı özel olarak incelenmiş, ayrıca şiirlerinin Arap direniş şiiri geleneğiyle kurduğu ilişki ortaya konmuştur. Bunun yanı sıra Beraddûnî'nin kullandığı kelime dağarcığı ve üslup tercihleri, şairin kişisel kimliği ve dönemin edebî atmosferiyle ilişkilendirilerek değerlendirilmiştir. Bu yönleriyle çalışma, Beraddûnî'nin edebî kişiliğini ve şiir anlayışını kapsamlı biçimde ortaya koyarken, Türk akademik literatüründe şair üzerine yapılan ilk kapsamlı doktora tezi olması açısından da özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Abdullah al-Baradduni, one of the prominent poets of modern Arabic literature, not only preserved the classical poetic tradition but also skillfully reflected the political, social, and cultural issues of his time in his poetry. This dissertation examines Baradduni's life and poetic world from thematic and rhetorical perspectives, focusing on how the poet blends the classical qasida form with modern sensibilities. The study identifies and analyzes key thematic fields in Baradduni's poetry, including resistance, unity, hope, politics, criticism, praise, elegy, satire, and pride, while evaluating the linguistic and literary elements within the framework of rhetorical arts. Based on a qualitative research method, the qasidas in the poet's diwans were analyzed using textual analysis, classified according to themes and semantic fields, and subjected to content analysis. Special attention is given to the use of rhetorical figures such as jinās (paronomasia), iqtibās (citation), muwāzanah (parallelism), ṭibāq (antithesis), mubālaghah (hyperbole), murāʿāt al-naẓīr (semantic harmony), and tawriya (double entendre). Furthermore, Baradduni's vocabulary and stylistic choices are evaluated in connection with his personal identity and the literary atmosphere of his era. In this respect, the study offers a comprehensive portrayal of Baradduni's literary personality and poetic vision, and provides an original contribution as the first extensive doctoral dissertation on the poet within Turkish academic literature.