Görme yetersizliğine sahip bireylerin sesli kitap uygulamalarına yönelik görüşlerinin incelenmesi
An examination of the views of individuals with visual impairments on audiobook applications
  1. Tez No: 996793
  2. Yazar: KADER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, görme yetersizliğine sahip bireylerin görüşlerini, deneyimlerini ve beklentilerini incelemektir. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımlarından biri olan durum çalışması deseni çerçevesinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'de yaşayan 21 görme yetersizliğine sahip birey oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniği kullanılarak belirlenmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Görüşme formu hazırlanırken ilgili alan yazın incelenmiş, uzman görüşleri alınmış ve gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Görüşmeler gönüllülük esasına dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler betimsel analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sürecinde veriler önceden belirlenen temalar doğrultusunda düzenlenmiş, katılımcı görüşleri doğrudan alıntılarla desteklenerek sunulmuştur. Araştırma bulguları, görme yetersizliğine sahip bireylerin sesli kitap uygulamalarını bilgiye erişim, kişisel gelişim, eğitim ve boş zaman değerlendirme açısından önemli bir araç olarak gördüklerini ortaya koymuştur. Katılımcılar, sesli kitap uygulamalarının erişilebilirlik, kullanım kolaylığı ve içerik çeşitliliği açısından olumlu yönlerini vurgularken; ses kalitesi, uygulama arayüzü, içeriklerin güncelliği ve Türkçe kaynakların sınırlılığı gibi konularda bazı sorunlar yaşadıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca katılımcılar, sesli kitap uygulamalarının görme yetersizliğine sahip bireyler için daha uygun hale getirilmesi amacıyla erişilebilirlik özelliklerinin geliştirilmesi gerektiğine yönelik önerilerde bulunmuşlardır. Araştırmada, sesli kitap uygulamalarının görme yetersizliğine sahip bireylerin yaşam kalitesini artırmada önemli bir rol oynadığı; ancak bu uygulamaların kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilmesinin gerekli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda uygulama geliştiricilere, eğitimcilere ve ilgili kurumlara yönelik öneriler sunulmuştur. Bu araştırmanın, görme yetersizliğine sahip bireylerin dijital erişilebilirlik deneyimlerine ilişkin alan yazına katkı sağlaması ve ileride yapılacak araştırmalara ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the views, experiences, and expectations of individuals with visual impairment. The research was conducted within the framework of a case study design, a qualitative research approach. The sample consisted of 21 individuals with visual impairment living in Turkey. The study group was determined using the criterion sampling technique, a type of purposeful sampling. Data were collected through a semi-structured interview form developed by the researcher. The interview form was prepared after reviewing relevant literature, obtaining expert opinions, and making necessary adjustments. Interviews were conducted on a voluntary basis. The data obtained were analyzed using descriptive analysis. During the analysis process, the data were organized according to predetermined themes, and participants' opinions were presented with direct quotations. The research findings revealed that individuals with visual impairments view audiobook applications as an important tool for accessing information, personal development, education, and leisure time activities. While participants highlighted the positive aspects of audiobook applications in terms of accessibility, ease of use, and content variety, they also noted some issues regarding sound quality, application interface, up-to-date content, and the limited availability of Turkish-language resources. Furthermore, participants suggested that accessibility features should be improved to make audiobook applications more suitable for individuals with visual impairments. The study concluded that audiobook applications play a significant role in improving the quality of life for individuals with visual impairments; however, it emphasizes the need for these applications to be developed in accordance with user needs. Based on these findings, recommendations are presented to application developers, educators, and relevant institutions. This research is expected to contribute to the literature on digital accessibility experiences of individuals with visual impairments and to shed light on future research.