Turizm sektöründe bilgi teknolojileri ve internet kullanımının düzeyine yönelik uygulamalı bir araştırma
- Tez No: 996796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK SERÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Turizm, Business Administration, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Turizm bölgeleri, turizm hareketlerinin analizinde temel bir referans noktası olarak kabul edilir ve destinasyonların çekiciliğini belirleyen faktörlerin kapsamlı bir değerlendirmesini sağlar. Bu bölgelerdeki doğal, kültürel ve insan yapımı cazibe merkezlerinin çeşitliliği, bir destinasyonun ziyaretçileri çekme potansiyelini belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Çok bileşenli cazibe yapılarının artan önemi, destinasyonların rekabet gücünün bu unsurların entegre bir şekilde sunulmasına bağlı olduğunu göstermektedir. Küresel ekonomik yapının hızlanan dijitalleşmesi, turizm sektörü üzerinde önemli bir etki yaratmıştır. İnternet, bilgi yayma, hizmet pazarlama ve hizmet sunumunda merkezi bir rol oynamaktadır. Turizm işletmeleri bağlamında, web siteleri ürünlerin tanıtıldığı, karşılaştırıldığı, rezervasyonların yapıldığı ve müşteri etkileşiminin kolaylaştırıldığı baskın dijital kanal haline gelmiştir. Buna göre, çalışma turizm hizmetlerinde bilgi teknolojisi kullanım düzeyini incelemiştir. Bu amaç, bir anketin uygulanmasıyla birincil verilerin toplanması ve analiz edilmesi yoluyla tanımlayıcı bir yaklaşım kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları, tur şirketlerinin web sitelerinin, özellikle temel turistik bilgiler, fiyat karşılaştırma özellikleri ve kişiselleştirilmiş hizmetlerin tanıtımı gibi alanlarda içerik açısından eksiklikler gösterdiğini ortaya koymaktadır. Buna karşılık, satın alınan turlardan memnuniyet, beklentilerin karşılanması, yeniden satın alma eğilimi ve şirketi başkalarına tavsiye etme eğilimi oldukça yüksek bulunmuştur. Bulgular, tur şirketlerinin sağlam bir operasyonel hizmet kalitesi sergilediğini göstermektedir; ancak, dijital içerik sunumu ve web tabanlı hizmetlerin iyileştirilmesi zorunludur. Genel değerlendirme, web sitelerinin kalitesinin iyileştirilmesinin mevcut yüksek memnuniyet düzeyini daha da artıracağını göstermektedir. Anahtar Kelimeler Bilgi ve iletişim teknolojileri, dijital dönüşüm, dijital turizm, bilgi teknolojisi sistemleri, seyahat acentaları.
Özet (Çeviri)
Tourism regions are considered a fundamental reference point in the analysis of tourism movements and provide a comprehensive assessment of the factors that determine the attractiveness of destinations. The diversity of natural, cultural, and man-made attractions in these areas is one of the most important factors determining a destination's potential to attract visitors. The growing importance of multi-component attractions shows that the competitiveness of destinations depends on the integrated presentation of these elements. The accelerating digitalization of the global economic structure has had a significant impact on the tourism sector. The internet plays a central role in information dissemination, service marketing, and service delivery. In the context of tourism businesses, websites have become the dominant digital channel where products are promoted, compared, reservations are made, and customer interaction is facilitated. Accordingly, this study examined the level of information technology use in tourism services. This objective was achieved using a descriptive approach through the collection and analysis of primary data via a survey. The analysis results reveal that tour companies' websites show deficiencies in terms of content, particularly in areas such as basic tourist information, price comparison features, and the promotion of personalized services. In contrast, satisfaction with purchased tours, fulfillment of expectations, propensity to repurchase, and propensity to recommend the company to others were found to be quite high. The findings indicate that tour companies demonstrate a solid operational service quality; however, improvements in digital content presentation and web-based services are imperative. The overall assessment suggests that improving the quality of websites would further increase the current high level of satisfaction. Keywords Information and communication technologies, digital transformation, digital tourism, information technology systems, travel agencies.