The comparative effects of processing instruction and dictogloss on the acquisition of the english passive by speakers of Turkish
Anadili Türkçe olan öğrencilerin İngilizce edilgen yapıları ediniminde dilsel girdi işlemleme öğretimi ve dinleyip-yazma öğretim tekniğinin karşılaştırmalı etkileri
  1. Tez No: 996804
  2. Yazar: ONUR ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLL VANPATTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Texas Tech Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, İngilizcedeki edilgen yapı ediniminde Dilsel Girdi İşlemleme Öğretimi (PI) ve Dinleyip-yazma Öğretim Tekniğinin (DG) etkililiği karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Üniversite düzeyinde İngilizce öğrenen 60 Türk öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen çalışmada; öğrenciler PI grubu, DG grubu ve kontrol grubu olmak üzere üç ayrı gruba ayrılmıştır. Gelişimi ölçmek amacıyla, ön-test ve son-test düzeninde anlama/yorumlama, cümle düzeyinde üretim ve metni yeniden yapılandırma etkinlikleri uygulanmıştır. Araştırma sonuçları, edilgen yapıların zihinde doğru anlamlandırılması ve yorumlanması noktasında PI yönteminin DG'ye göre daha üstün bir performans sergilediğini göstermiştir. Bununla birlikte, hem cümle kurma hem de basit metinleri yeniden oluşturma becerilerinde PI'ın, en az DG kadar etkili bir yöntem olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study presents the results of an experiment investigating the effects of processing instruction (PI) and dictogloss (DG) on the acquisition of the English passive voice. 60 speakers of Turkish studying English at university level were assigned into three groups: one receiving PI, the other receiving DG and the third serving as a control group. Assessment measurements consisted of an interpretation task, a sentence-level production task and a reconstruction task in a pretest-posttest design. The results indicated that PI offered an advantage over DG in terms of developing correct interpretation of passive structures in English. In addition, PI was found to be as good as DG in terms of developing sentence-level production and simple text reconstruction.