Epikuros ve Schopenhauer felsefesinde ölüm sorunu
The problem of death in the philosophy of Epicurus and Schopenhauer
- Tez No: 996828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECİP UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, ölümün felsefi çerçevesini anlamak ve ölümün insan hayatı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Ölüm, insanlık tarihi boyunca bireylerin merakını uyandıran ve derin düşüncelere yol açan evrensel bir olgudur. Tez, ölümün farklı felsefi bakış açılarından ele alınmasını içermekte ve ölümün metafizik, etik ve anlamla ilgili boyutlarını araştırmaktadır. Metafizik açıdan, ölümün insan varoluşunun bir parçası olduğu ve insanın ölümsüzlük arayışının merkezi olduğu düşünülür. Bu bağlamda, ölümün insanın anlam arayışını nasıl etkilediği kadar ölümün insan varoluşunun anlamını da şekillendirdiği tartışılır. Bunun yanında etik açıdan incelendiğinde ölümün insan eylemleri ve değerler üzerindeki etkileri ele alınır. Ölümün bize yaşamımızı nasıl değerlendirmemiz gerektiği konusunda rehberlik ettiği ve ölüme karşı nasıl bir tutum sergilememiz gerektiği üzerinde durulur. Ayrıca, ölümün insan hayatına getirdiği belirsizlikler ve korkular da ele alınır. Amacımız ölümün felsefi boyutlarını ele alarak insan hayatının anlamını ve değerini tartışmaktır. Ölümün insan deneyimi üzerindeki derin etkisi ve insanların ölümle nasıl başa çıktığı konusundaki düşüncelerin gelişmesine katkıda bulunmayı öngörmekteyiz. Bu bağlamda ölüm konusunu Epiküros'un ve Schopenhauer'un görüşlerine başvurarak mukayeseli bir şekilde, analiz etmeye çalıştık. Schopenhaur'e göre ölüm acı dolu bu dünyadan bir kaçış iken Epiküros'a göre ölüm önemsiz bir olaydır ve yaşamın keyifli tecrübelerle dolu olması daha önemlidir. Bu tezde biri Antik Çağ'da diğeri 19. yüzyılda yaşamış iki filozofun ölüm hakkındaki tespitleri ele alınacak ve tartışılacaktır. Epiküros ölüm konusunda kayıtsız bir tavır takınıp atomcu bir materyalist bakış açısına sahipken Schopenhauer ise konuyu daha metafizik bir yaklaşımla ele almıştır. Ancak her ikisi de ölümü rasyonel ve aynı zamanda dünyevî bir çerçevede tartışmış olup ölümle başa çıkma konusunda önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
This thesis has been prepared with the aim of understanding the philosophical framework of death and examining the effect of death on human life. Death is a universal phenomenon that, throughout the history of humanity, has aroused individuals' curiosity and led to profound reflections. The thesis includes addressing death from different philosophical perspectives and investigates the metaphysical, ethical, and meaning-related dimensions of death. From a metaphysical standpoint, death is considered to be a part of human existence and to be central to the human quest for immortality. In this context, it is discussed that death shapes the meaning of human existence as well as how it affects the human search for meaning. In addition, when examined from an ethical standpoint, the effects of death on human actions and values are addressed. It is emphasized that death guides us regarding how we should evaluate our lives and what kind of attitude we should adopt toward death. Moreover, the uncertainties and fears that death brings into human life are also addressed. Our aim is to discuss the meaning and value of human life by addressing the philosophical dimensions of death. We envisage contributing to the development of reflections on the profound effect of death on human experience and on how people cope with death. In this context, we attempted to analyze the issue of death comparatively by referring to the views of Epicurus and Schopenhauer. According to Schopenhauer, death is an escape from this pain-filled world, whereas according to Epicurus, death is an insignificant event, and it is more important that life be filled with pleasurable experiences. This thesis will examine and discuss the observations on death made by two philosophers, one from antiquity and the other from the 19th century. Epicurus adopted an indifferent attitude towards death, holding an atomistic materialist perspective, while Schopenhauer approached the subject from a more metaphysical standpoint. However, both discussed death within a rational and worldly framework, offering suggestions for coping with it.