Mistik tecrübe ölçeğinin güvenilirlik ve geçerlik çalışması
The Study of reliability and validity of the mystical experience scale
  1. Tez No: 99687
  2. Yazar: MEHMET SÜHEYL ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP YAPAREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amaçları, mistik tecrübeyle ilgili sayısal verilerin daha iyi anlaşılması için konuyla ilgili kavramsal altyapıyı sağlamlaştırmak ve Hood' un Mistik Tecrübe Ölçeği' ni Türkçe'ye uyarlayarak, bu ölçeğin güvenilirlik ve geçerliğini saptamaktır. Bu çalışmanın örneklemi, Dokuz Eylül Üniversitesi ile Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin İlahiyat Fakülteleri' nde öğrenim gören tesadüfi yöntemle seçilmiş 100'er kişinin oluşturduğu 200 kişilik (kız= 98, erkek= 102) gruptur. Yaş ranjı 18-29 olan deneklerden kızların yaş ortalaması 21.74, erkeklerinki 22.91'dir. Veri toplama aracı olarak Hood tarafından geliştirilen Mistik Tecrübe Ölçeği' nin, Türkçe uyarlaması kullanılmıştır. Ölçeğin güvenilirliği için iki-yarım test ve Kuder-Richardson-20 teknikleriyle elde edilen bulgular sırasıyla r=.77 ve r=.89'dur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aims of this study are to establish the conceptual base about mystical experience for comprehending the numerical data, to adapt Hood's Mystical Experience Scale (M Scale) to Turkish, and to study its reliability and validity. The instrument used for gathering data was the Turkish adaptation of The Mystical Experience Scale, which was constructed and developed by Hood. The sample of this study (200 students: f= 98, m= 102) was randomly selected from the pool of students who study at the faculties of divinity of Dokuz Eylul University (N= 100) and Karadeniz Technical University (N= 100). The age of sample was ranging from 18 to 29. The average age of females was 21.74 years, while the average age of males was 22.91. The results, which were gathered through the reliability techniques of split-half and Kuder-Richardson-20 showed that the coefficients were r=.77 and r=.89 respectively. The validity techniques of internal consistency and factor analysis were used.