Vakıf çalışanlarının kişisel değerlerinin kariyer tatminlerine etkisi
The impact of personal values of foundation employees on career satisfaction
  1. Tez No: 996885
  2. Yazar: AYHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAŞMET GÖKIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, vakıf çalışanlarının kişisel değerlerinin kariyer tatminleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, İstanbul Anadolu yakasında faaliyet gösteren eğitim, kültür-sanat ve insani yardım alanlarındaki üç vakıftan, kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 286 tam zamanlı çalışanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Schwartz Değer Yönelimleri Ölçeği ve Kariyer Tatmini Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde, hipotezleri test etmek amacıyla betimsel istatistikler, t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyonu ve çoklu doğrusal regresyon analizi gibi istatistiksel yöntemlerden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçları, vakıf çalışanlarının en yüksek ortalamaya İyilikseverlik ve Evrenselcilik gibi özgeci değerlerde sahip olduğunu göstermiştir. Ancak, kariyer tatminini yordamada bu değerlerin anlamlı bir etkisi olmadığı görülmüştür. Regresyon analizi, kariyer tatminini pozitif yönde ve anlamlı olarak yordayan en güçlü değerin“Uyarılım”(heyecan, yenilik arayışı) olduğunu,“Güvenlik”(istikrar, güvence arayışı) değerinin ise kariyer tatminini negatif yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Ayrıca, demografik değişkenler arasında yapılan karşılaştırmalarda, yalnızca gelir düzeyinin kariyer tatminini pozitif yönde anlamlı olarak etkilediği saptanmıştır. Bu bulgular, vakıf sektöründe kariyer tatmininin, yalnızca özgeci bir misyonu benimsemekten daha karmaşık olduğunu; bireyin heyecan ve istikrar beklentileri ile sektörün dinamik ve bazen belirsiz yapısı arasındaki uyumun kritik bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of personal values on the career satisfaction of foundation employees. The research was conducted on a sample of 286 full-time employees selected via the convenience sampling method from three foundations operating in the fields of education, arts and culture, and humanitarian aid on the Anatolian side of Istanbul. The Schwartz Value Survey and the Career Satisfaction Scale were used as data collection instruments. For data analysis, statistical methods such as descriptive statistics, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation, and multiple linear regression were utilized to test the hypotheses. The results of the study indicated that foundation employees had the highest mean scores on altruistic values such as Benevolence and Universalism. However, these values were not found to be significant predictors of career satisfaction. The regression analysis revealed that the strongest positive and significant predictor of career satisfaction was“Stimulation”(the search for excitement and novelty), whereas the“Security”value (the search for stability and safety) negatively predicted career satisfaction. Furthermore, among the demographic variables compared, only income level was found to have a significant positive effect on career satisfaction. These findings suggest that career satisfaction in the non-profit sector is more complex than simply adopting an altruistic mission; the fit between an individual's expectations for excitement and stability and the dynamic, and at times uncertain, nature of the sector plays a critical role.