İki dilli öğrencilerin Türkçe öğreniminde yaşadığısorunlar
Problems experienced by bilingual students in learning Turkish
- Tez No: 996923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, iki dilli lisans öğrencilerinin Türkçe öğrenme sürecinde karşılaştıkları akademik ve sosyal sorunları bütüncül bir bakış açısıyla incelemektir. Çalışma, nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde durum çalışması desenine dayalı olarak yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde öğrenim gören ve iki dilli ya da çok dilli özellik gösteren beş lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcılar, uzun süre yurt dışında yaşamış ve eğitim hayatlarının önemli bir bölümünü Türkçe dışındaki bir dil ortamında sürdürmüş bireylerden seçilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış odak grup görüşmesi yoluyla toplanmış; elde edilen veriler betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleri kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, iki dilli öğrencilerin Türkçe öğrenme sürecinde yaşadıkları sorunların yalnızca dil bilgisel yeterlilikle sınırlı olmadığını ortaya koymuştur. Katılımcıların özellikle dinleme ve konuşma becerilerinde hızlı konuşma, akademik ders dili ile günlük dil arasındaki farklılıklar ve kaygı temelli etkenler nedeniyle zorlandıkları belirlenmiştir. Okuma ve yazma becerilerinde ise akademik metinlerin yapısal karmaşıklığı, kelime seçimi ve dil bilgisel düzenlemeler öne çıkan güçlük alanlarıdır. Bunun yanında sosyal uyum, öğretim materyallerinin niteliği, eğitmen tutumları ve bireysel öğrenme stratejileri Türkçe öğrenme sürecini etkileyen önemli değişkenler olarak tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, iki dilli öğrencilerin Türkçe öğrenme deneyimlerinin çok boyutlu bir yapı sergilediğini göstermekte; ikinci dil olarak Türkçe öğretiminde akademik, sosyal ve bireysel boyutları birlikte ele alan bütüncül yaklaşımların gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the academic and social problems encountered by bilingual undergraduate students in the process of learning Turkish from a holistic perspective. The study was conducted using a case study design within the framework of a qualitative research approach. The study group consisted of five undergraduate students studying at Karamanoğlu Mehmetbey University who exhibited bilingual or multilingual characteristics. Participants were selected from individuals who had lived abroad for a long time and had pursued a significant portion of their education in a language environment other than Turkish. Data were collected through a semi-structured focus group interview developed by the researcher; the obtained data were analyzed using descriptive analysis and content analysis methods. The research findings revealed that the problems experienced by bilingual students in the process of learning Turkish are not limited solely to grammatical competence. Participants were found to struggle particularly in listening and speaking skills due to rapid speaking, differences between academic and everyday language, and anxiety-based factors. In reading and writing skills, the structural complexity of academic texts, word choice, and grammatical arrangements were prominent areas of difficulty. In addition, social adaptation, the quality of teaching materials, instructor attitudes, and individual learning strategies were identified as important variables affecting the Turkish learning process. In conclusion, the study shows that the Turkish learning experiences of bilingual students exhibit a multifaceted structure; it points to the necessity of holistic approaches that consider academic, social, and individual dimensions together in teaching Turkish as a foreign language.