Kronik bel ağrılı bireylerde pasif müzik terapisinin otonom sinir sistemi üzerine etkisi
The effect of passive music therapy on the autonomic nervous system in individuals with chronic low back pain
  1. Tez No: 997057
  2. Yazar: İDİL TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN GÜR ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Yüksek oranda disabiliteye sebep olan kronik bel ağrısı yaşam kalitesini etkilen çok sık görülen bir problemdir. Kronik bel ağrısı olan bireylerde otonom sinir sistemi değerlerini etkilemektedir. Pasif müzik tedavisi birçok hastalıkta ek tedavi olarak kullanılabilir. Bu çalışmanın amacı ise kronik bel ağrılı bireylerde pasif müzik terapisinin otonom sinir sistemi üzerine etkilerin araştırmaktır. Çalışmaya 18-50 yaş arasında 70 bel ağrılı birey dahil edilmiştir. Çalışmaya katılanlar randomizasyon ile deney grubu 35 kişi ve kontrol grubu 35 kişi olacak şekilde 2 gruba ayrılmıştır. Her iki gruba da mobilizasyon, traksiyon, yumuşak doku masajı ve progresyon gösteren egzersiz programı uygulanmıştır. Deney grubunda ise bunlara ek olarak uygulanan pasif müzik tedavisi fizik tedavi uygulaması sırasında 50-60 bpm ritminde müzik dinletildi. Egzersiz uygulamaları sırasında ise 1-2 haftada 70bpm ritminde müzik, 3-4 haftada 80 bpm ritminde müzik ve 5-6 haftada 90-100 bpm ritminde müzik dinletilerek egzersizler yaptırıldı. Tedaviye başlamadan önce, tedavini üçüncü haftasında ve tedavi sonunda Elite HRV cihazı ile otonom sinir sistemi değerleri, algometre cihazı ile ağrı eşiği değerleri, VAS ile ağrı durumu, Roland Morris Engellilik Anketi ile fonksiyonellik durumu ve Beck Anksiyete Envanteri ile anksiyete seviyesi değerlendirildi. Gruplar arası karşılaştırmada otonom sinir sistemi değerleri olan SDNN, RMSSD, LF, HF, LF/HF değerlerinde, algometre değerinde, VAS değerinde Roland Morris Engellilik Anketinde iki grup arasında anlamlı bir fark gözlenmezken (p>0,05) Beck Anksiyete Envanterinde deney grubunda istatiksel olarak anlamlı değişim gözlenmiştir (p < 0.05). Sonuç olarak, pasif müzik tedavisinin otonom sinir sistemi üzerine, ağrı ve fonksiyonellik üzerine anlamlı bir etkisi olmadığı görülürken; anksiyete değeri üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Chronic low back pain is common, causes significant disability, reduces quality of life, and alters autonomic nervous system function. Passive music therapy may serve as an effective adjunct treatment across various clinical conditions. The aim of this study is to investigate the effects of passive music therapy on the autonomic nervous system in individuals with chronic low back pain. Seventy individuals aged 18–50 with low back pain were enrolled and randomly assigned to an experimental group (n = 35) or a control group (n = 35). Both groups received mobilization, traction, soft tissue massage, and a progressive exercise program. The experimental group additionally received passive music therapy, with music at 50–60 beats per minute played during physical therapy sessions. During exercise sessions, music tempo was 70 bpm in weeks 1–2, 80 bpm in weeks 3–4, and 90–100 bpm in weeks 5–6. Autonomic nervous system parametres, pain threshold, VAS, Roland Morris Disabilitiy Questionnaire, Beck Anxiety Inventory were assessed at baseline, at the third week of treatment, and at the end of the intervention. In the between-group comparisons, no statistically significant differences were observed between the two groups in autonomic nervous system parameters, nor in algometer measurements, VAS scores, or Roland–Morris Disability Questionnaire scores (p > 0.05). However, the experimental group showed a statistically significant improvement in Beck Anxiety Inventory scores (p < 0.05). Overall, passive music therapy showed no significant effects on autonomic function, pain intensity, or functional status, but significantly reduced anxiety levels.