Sağlık anksiyetesine ilişkin erken dönem çocukluk yaşantılarının nitel olarak incelenmesi
A quali̇tati̇ve study of early chi̇ldhood experi̇ences related to health anxi̇ety
  1. Tez No: 997087
  2. Yazar: ENİSE KÜBRA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Erken dönem çocukluk deneyimleri, bireyin gelişimsel sürecinde derin ve kalıcı izler bırakmakta; bu deneyimlerin, yetişkinlikte ortaya çıkan psikolojik sorunlar üzerinde belirleyici bir etkisi olabileceği bilinmektedir. Sağlık anksiyetesi ise, bireyin bedenine yönelik aşırı dikkat, hastalıkla ilgili düşüncelere odaklanma ve ciddi bir sağlık sorunu taşıdığına dair sürekli bir kaygı yaşamasıyla karakterize edilen, işlevselliği olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu araştırma, bireylerin erken dönem çocukluk deneyimlerinin yetişkinlikte sağlıkla ilgili anksiyete geliştirmeleri üzerindeki etkilerini kapsamlı ve derinlemesine bir bakış açısıyla incelemeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda, sağlık anksiyetesi yaşayan bireylerin geçmiş yaşantılarını ayrıntılı ve çok boyutlu bir şekilde anlamaya odaklanan nitel bir araştırma tasarlanmıştır. Çalışmada, bireylerin öznel deneyimlerinin çok katmanlı ve karmaşık yapısını anlayabilmek amacıyla, bu deneyimlerin hem bireysel psikolojik süreçler hem de kültürel bağlamlar çerçevesinde nasıl anlamlandırıldığını kapsamlı şekilde incelemek için Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz (YFA) yöntemi benimsenmiştir. Araştırma kapsamında amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmış, sağlık anksiyetesi ölçeğinden belli bir puanın üzerinde puan alan yedi kadın katılımcı belirlenmiştir. Her bir katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve görüşmeler yorumlayıcı fenomenolojik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; 'annenin yoğun duygusal varlığına karşın babanın sorumsuzluğu: kaotik aile ortamı', 'ihmal edilmeye karşın hastalık sürecinde ilgi', 'rol değişimi-ebeveyn çocuklar', 'tetikleyici olarak hastalık ya da ölüm farkındalığı', 'sağlık anksiyetesi ile baş etme yolları: güvence arayışına karşın kaçınma' olmak üzere beş tema oluşturulmuştur. Mevcut çalışmanın bulguları alanyazın doğrultusunda tartışılmış, bu sonuçlardan çıkarılan klinik çıkarımlar belirtilmiştir. Çalışma bulgularının, sağlık anksiyetesiyle çalışan ruh sağlığı uzmanlarına gelişimsel ve bütüncül bir bakış açısı kazandırması ve sağlık anksiyetesinin erken dönem çocukluk deneyimleri ile ilişkisine yönelik alanyazına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Early childhood experiences leave deep and lasting traces in the developmental process of the individual; it is known that these experiences may have a determining effect on psychological problems that emerge in adulthood. Health anxiety, on the other hand, is a condition that negatively affects functionality and is characterized by excessive attention to the body, focusing on thoughts about illness, and experiencing constant anxiety that one has a serious health problem. This study aims to examine the effects of early childhood experiences on the development of health-related anxiety in adulthood from a comprehensive and in-depth perspective. Accordingly, a qualitative study was designed to understand the past experiences of individuals with health anxiety in a detailed and multidimensional way. In order to understand the multi-layered and complex structure of individuals' subjective experiences, the Interpretative Phenomenological Analysis (IPA) method was adopted to comprehensively examine how these experiences are made sense of within the framework of both individual psychological processes and cultural contexts. Within the scope of the research, purposive sampling method was used, and seven female participants who scored above a certain score on the health anxiety scale were identified. Semi-structured interviews were conducted with each participant and the interviews were analyzed by interpretative phenomenological analysis method. According to the results of the study, five themes were formed: 'father's irresponsibility despite mother's intense emotional presence: chaotic family environment', 'attention during the illness process despite neglect', 'role change-parent children', 'awareness of illness or death as a trigger', 'ways of coping with health anxiety: avoidance versus seeking reassurance'. The findings of the current study were discussed in line with the literature and the clinical implications of these results were stated. It is expected that the findings of the study will provide a developmental and holistic perspective to mental health professionals working with health anxiety and contribute to the literature on the relationship between health anxiety and early childhood experiences.