Türkiye'deki belediyelerin karar verme süreci üzerine bir araştırma: Diyarbakır, Gaziantep, Mersin ve Osmaniye örnekleri
A study on the decision making process of municipalities in Turkey: Examples of Diyarbakır, Gaziantep, Mersin, Osmaniye
  1. Tez No: 997127
  2. Yazar: MEHMET BEŞİR ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER BİMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Yerel Yönetimler demokrasinin serpilip büyüdüğü ve ulusal demokrasinin en dikkat çeken alanları olmaktadır. Türkiye'deki belediyelerin karar verme süreci üzerine, alan yazında bu konunun yeterince çalışılmadığı gerekli literatür taraması yapılarak anlaşılmaktadır. Bu kadar önemli olan bu yapıların, karar verme süreci üzerine alan yazında yeterince araştırmanın yapılmaması bu yapıların ihmal edildiğini göstermektedir. Yerel yönetimlerden belediyelerde anılan literatür boşluğunun Diyarbakır, Gaziantep, Mersin ve Osmaniye örneklerinde değerlendirilmesi alan yazında bir nebze olsun var olan boşluğu doldurmak hedefiyle ilgili illerde belediye meclislerinde araştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Local governments are the places where democracy flourishes and is one of the most notable spaces of national democracy. A thorough literature review reveals that the decision-making process in municipalities in Türkiye has not been adequately studied. The lack of sufficient research in the literature on the decision-making processes of these crucial structures demonstrates their neglect. The aforementioned literature gap regarding local governments, particularly in the case of Diyarbakır, Gaziantep, Mersin, and Osmaniye, has been addressed, and research has been conducted on municipal councils in the relevant provinces to fill this gap.