Nilgün Akkerman: Hayatı, sanatı ve bir soprano olarak Türk operasına katkıları
Nilgün Akkerman: Her life, art and contributions to Turkish opera as a soprano
  1. Tez No: 997195
  2. Yazar: ESRA BENGÜTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERTAN RONA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, sanatçı kimliği, duruşu ve başarılarıyla Türk operasına adını yazdırmış Nilgün Akkerman'ın yaşamı, eğitim hayatı, sanatı, repertuvarı, çalışma stili ve bir soprano olarak Türk operasına katkılarını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Döküman taraması ve görüşme tekniği uygulanmıştır. Betimsel analize dayalı bu araştırma, tarama modeline uygun bir monografi çalışmasıdır. Sanat hayatı boyunca hem Türkiye'de hem de yurt dışında sayısız temsil ve festivalde sahne alan Nilgün Akkerman, otuzdan fazla opera eserinde başrol söylemiştir. Eğitimi, vokal tekniği, disiplini, bilgisi ve estetik algısıyla; repertuvarın değişmes eserleri olarak sürekli sahnelenmekte olan birçok operaya ve karaktere can vermiştir. Uluslararası opera festivallerinde Türk operasını başarı ile temsil etmiştir. Disiplinli çalışma tarzı ve nitelikli estetik algısını sahneye yansıtma şekliyle genç sanatçılara yol gösterici olmuştur. Tüm bu özellikleri göz önünde bulundurularak Nilgün Akkerman, araştırmaya konu edilmiştir. Araştırma için kendisine yarı-yapılandırılmış görüşme soruları yöneltilerek röportaj yapılmıştır. Araştırma sonucunda, iyi bir opera solisti olmanın; alınan eğitime ve oluşturulan altyapıya, bunun yanı sıra disiplinli çalışmalara, güçlü bir tekniğe, iyi bir oyunculuğa, estetik algıya ve vizyoner bir bakış açısına dayandığı kanaatine varılmıştır. Bir solistin tiyatro, kostüm, dekor gibi alanlarda da kişisel eğitimini sürdürerek araştırmacı olması gerektiği, bütün bunların zenginliği ile başarıya ulaşıldığı da çalışmanın bulguları arasındadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to explore the life, education, art, repertoire, working style, and contributions of Nilgün Akkerman, a soprano who has made a name for herself in Turkish opera with her artistic identity, stance, and accomplishments. Qualitative research methods were employed in the research, including document review and interview techniques. This research, based on descriptive analysis, is a monograph study in accordance with the survey model. Throughout her artistic career, Nilgün Akkerman has performed in numerous performances and festivals both in Turkey and abroad, singing leading roles in over thirty operas. With her education, vocal technique, discipline, knowledge, and aesthetic perception, she has brought to life numerous operas and characters that are constantly being performed as repertoire staples. She has successfully represented Turkish opera at international opera festivals. She has served as a mentor to young artists with her disciplined working style and the way she reflects her sophisticated aesthetic sense on stage. Considering all these qualities, Nilgün Akkerman was chosen as the subject of the study. She was interviewed using semi-structured interview questions. The study concluded that being a good opera soloist relies on the education received and the necessary infrastructure, as well as disciplined practice, strong technique, excellent acting skills, aesthetic perception, and a visionary perspective. The study also found that a soloist must continue their personal training in areas such as theater, costume, and set design, and that success is achieved through the richness of all these.