Tınıbek Capıyuulu'ndan Derlenmiş Semetey Destanından bir bölüm (Söz varlığı incelemesi-metin-aktarma-dizin)
A section from the Epic Semetey Compiled by Tınıbek Capıyuulu (Lexical analysis-text-transcription-index)
  1. Tez No: 997196
  2. Yazar: EDA ATICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAYRAMBEK OROZOBAYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
Özet
Kırgız Türklerine ait ünlü Manas destanının devamı, diğer bir deyişle Manas üçlüsünün ikinci önemli kısmı Semetey destanıdır. Bu destanda Manas'ın oğlu Semetey'in vatanı, milleti için vermiş olduğu mücadeleleri ve kahramanlıkları anlatılmaktadır. Bu tez çalışmamızda ele alınan konu işte bu Semetey destanının Tınıbek Capıyuulu'ndan derlenmiş ve 1925 yılında Arap harfleriyle Moskova'da yayımlanmış olan Semetey Baatırdan Bir Bölüm. Tınıbek Comokçudan“Semetey Kahramandan Bir Bölüm. Tınıbek Destancıdan”kitabıyla ilgilidir. Bu bölüm hem Türkiye Türkçesine aktarılmış hem metinde geçen sözcükler söz varlığı açısından ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Çalışmamızın içeriği Giriş, İnceleme, Sonuç, Metin (Transkripsiyon ve Aktarma), Sözlük-Dizin ve Kaynakça bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, tezin konusu, amacı, kapsamı ve Semetey destanı ile iligili genel bilgiler yer almaktadır. İnceleme bölümünde de söz konusu destan parçası söz varlığı açısından ayrıntılı olarak incelenmiş, gramatikal ve tematik sınıflandırılması yapılmış ve ayrıca sözcüklerin kullanım sıklığı da belirtilmiştir. Çalışmanın Sonuç bölümünde ise, söz konusu tez çalışmasının inceleme bölümünde elde edilen bilgiler özetlenmiştir. Diğer Metin (Transkripsiyopn ve Aktarma) bölümünde söz konusu destan parçasının Kiril harflerinden Latin harflerine transkripsiyonu yapılmış ve metin Kırgızcadan Türkiye Türkçesine aktarılmıştır. Bu bölümün ardından gelen Sözlük-Dizin kısmında ise Türkiye Türkçesine yapılan çevirinin Kırgızca-Türkçe sözlük kısmı yer almaktadır. Çalışmamız Kaynakça kısmı ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The continuation of the famous Kyrgyz epic“Manas,”or in other words, the second important part of the Manas trilogy, is the epic“Semetey.”This epic recounts the struggles and heroism of Manas' son Semetey for his homeland and his people. The subject of our thesis is this Semetey epic, compiled by Tınıbek Capıyuulu and published in Moscow in 1925 in Arabic script, Semetey Baatırdan Bir Bölüm. Tınıbek Comokçudan“Semetey Kahramandan Bir Bölüm. Tınıbek Destancıdan”(A Section from Semetey the Hero. Tınıbek the Epic Poet). This section has been translated into Turkish, and the words used in the text have been examined in detail in terms of their lexical content. Our study consists of the following sections: Introduction, Analysis, Conclusion, Text (Transcription and Translation), Glossary-Index, and Bibliography. The introduction section contains the thesis topic, purpose, scope, and general information about the Semetey epic. In the analysis section, the epic passage in question is examined in detail in terms of vocabulary, classified grammatically and thematically, and the frequency of word usage is also indicated. The Conclusion section summarizes the information obtained in the analysis section of the thesis. In the Other Text (Transcription and Translation) section, the epic passage is transcribed from Cyrillic to Latin letters and translated from Kyrgyz into Turkish. The Glossary-Index section that follows this section contains a Kyrgyz-Turkish glossary of the Turkish translation. Our study concludes with the References section.