Ortaokul ders öğretim programlarının PISA içeriği ile karşılaştırılması: Sıngapur, Güney Kore ve Türkiye örneği
Comparison of secondary school curricula with PISA content: The case of Singapore, South Korea and Türkiye
- Tez No: 997216
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT ÇAPUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada ortaokul ders öğretim programları Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) içeriği ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu bağlamda, PISA'da yüksek başarı gösteren Güney Kore ve Singapur'un fen ve matematik öğretim programları ile Türkiye'nin ilgili programları; amaç, içerik, öğretme-öğrenme süreçleri ve değerlendirme boyutları açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Nitel araştırma deseninde yürütülen çalışmada doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Üç ülkenin öğretim programları, PISA raporları ve ilgili akademik literatür sistematik biçimde incelenmiştir. Elde edilen bulgular, ülkelerin öğretim programlarının temel temalar açısından benzerlikler içerdiği kadar öğretim yaklaşımları ve uygulama çeşitliliği bakımından farklılıklarda içerdiği görülmüştür. Singapur ve Güney Kore programları uygulamalı öğrenmeye dayalı, günlük yaşamla ilişkili ve üst düzey bilişsel becerileri hedefleyen öğretim yaklaşımı ile öne çıkarken, Türkiye'nin programları ise konu kapsamı bakımından güçlü olmakla birlikte, uygulamalı etkinlikler ve bağlamsal öğrenme olanakları açısından sınırlılıklar içermektedir. Sonuç olarak, PISA'da yüksek başarı gösteren ülkelerin öğretim programlarının beceri temelli ve üst düzey düşünme becerilerini destekleyici şekilde yapılandırıldığı; Türkiye'nin ise öğretim programlarını bu yönde yeniden düzenlemesinin, uluslararası başarıyı artırma yolunda önemli bir adım olacağı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma, Türkiye'deki matematik ve fen öğretim programlarının güncel eğitim yaklaşımlarıyla uyumlu hale getirilmesine yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined secondary school curriculum programmes in comparison with the content of the Programme for International Student Assessment (PISA). In this context the science and mathematics curriculum programmes of South Korea and Singapore, which achieved high scores in PISA, were compared with the relevant programmes in Turkey in terms of objectives, content, teaching-learning processes, and assessment dimensions. Conducted as a qualitative research study, the research employed document analysis. The curricula of the three countries, PISA reports, and relevant academic literature were systematically examined. The findings revealed that while the curricula of the countries shared similarities in terms of fundamental themes, they also differed in terms of teaching approaches and diversity of implementation. While Singapore and South Korea programmes stand out with their teaching approach based on applied learning, related to daily life and targeting higher-order cognitive skills, Türkiye's programmes, although strong in terms of subject coverage, contain limitations in terms of applied activities and contextual learning opportunities. Consequently, it was concluded that the curricula of countries achieving high success in PISA are structured in a skills-based manner and support higher-order thinking skills; that Türkiye's reorganisation of its curricula in this direction would be an important step towards increasing international success. This study offers recommendations for aligning mathematics and science curricula in Türkiye with current educational approaches.