Kentsel yaşamda kentliler ve göçmenler: Taraflar açısından bir araştırma
Urban residents and migrants in urban life: A research from the different perspectives
  1. Tez No: 997238
  2. Yazar: MUSTAFA KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİRAN CANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, göç dalgalarından etkilenen orta ölçekli kentlerden biri olan Isparta'da, yerel halk (kentliler) ve göçmenler arasındaki etkileşimi, kentsel yaşam pratikleri, mekânsal kullanım alışkanlıkları ve kentsel bütünleşme süreçleri bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, iki farklı toplumsal grubun kenti nasıl deneyimlediğini, birbirlerine yönelik algılarını ve karşılaştıkları ortak sorunları ortaya koyması açısından önem taşımaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Veriler, Isparta'da göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Bağlar Mahallesinde yaşayan kentliler ve göçmenlerle yapılan derinlemesine görüşme yoluyla toplanmış ve tematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Elde edilen bulgular, kentsel yaşam deneyimleri açısından kentlilerin göçmen varlığını ağırlıklı olarak ekonomik kayıplar (kira artışı, gıda enflasyonu, işsizlik) ve mekânsal güvensizlik (kamusal alanların yoğunluğu, güvenlik kaygısı) üzerinden tanımladığını göstermektedir. Özellikle dil bariyeri ve kültürel yaşam tarzı farklılıkları, kentliler nezdinde bir ayrışma ve güvensizlik unsuru olarak öne çıkmaktadır. Isparta kentini güvenlik ve uygun yaşam maliyeti nedeniyle tercih eden göçmenlerin kentsel yaşam pratikleri ise gündelik yaşamda dil sorunu, sosyal dışlanma ve hizmetlere erişimde fırsat eşitsizliği gibi zorluklar etrafında şekillendiği görülmüştür. Araştırma sonuçları, her iki tarafın da yerel yönetimleri uyum sürecinde pasif ve politikasız bir aktör olarak algıladığını ortaya koymaktadır. Çalışma sonucunda, Isparta'da sosyal bir kaynaşmadan ziyade mekânsal yakınlığa rağmen derinleşen bir sosyal ayrışmanın yaşandığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda, kentsel bütünleşmenin sağlanabilmesi için yerel yönetimler öncülüğünde dil eğitimi, mesleki entegrasyon ve kültürlerarası teması artırıcı somut politikaların geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the interaction between the local population (city dwellers) and migrants in Isparta, a medium-sized city affected by waves of migration, in the context of urban life practices, spatial usage habits, and urban integration processes. The study is significant because it reveals how two different social groups experience the city, their perceptions of one another, and the common problems they encounter. The research employed the phenomenological approach, a qualitative research method. Data were collected through in-depth interviews with city dwellers and migrants living in the Bağlar Neighborhood, where migrants are concentrated in Isparta, and analyzed using thematic analysis. The findings show that, in terms of urban life practices, city dwellers predominantly define the presence of migrants in terms of economic losses (rent increases, food inflation, unemployment) and spatial insecurity (crowded public spaces, security concerns). Language barriers and cultural lifestyle differences stand out as factors of division and insecurity among city dwellers. The urban life practices of migrants who chose Isparta for its security and affordable cost of living were found to be shaped around difficulties such as language problems in daily life, social exclusion, and unequal access to services. The research findings reveal that both sides perceive local governments as passive and policy-less actors in the integration process. The study found that, despite spatial proximity, a deepening social divide exists in Isparta rather than social cohesion. In this context, it is recommended that local governments develop concrete policies to promote language education, professional integration, and intercultural contact to achieve urban integration.