And there was diagnosis: A psychoanalytic inquiry into individuals' interpretations of their bipolar disorder diagnosis
Ve tanı vardı: Bipolar bozukluk tanısı almış kişilerin bu tanıya dair yorumları hakkında psikanalitik bir çalışma
  1. Tez No: 997354
  2. Yazar: MERİÇ MANKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZİLET CANBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kişilerin bipolar bozukluk tanısı hakkındaki yorumlarını ve bu tanının kişiler için işlevini psikanalitik açıdan incelemektedir. Bu bağlamda çalışmanın araştırma sorusu“Bipolar bozukluk tanısı almış kişiler bu tanıyı nasıl yorumlamaktadırlar?”şeklinde oluşturulmuştur. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş ve veriler tematik analiz yoluyla incelenmiştir. Bu kapsamda bipolar bozukluk tanısı almış yedi kişi ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Analiz sonucunda oluşturulan beş ana tema,“Artık Net Görebiliyorum: Bir Kimlik Olarak Tanı”,“Suçluluğunu Bırak Özgür Ol: Tanı Almak, Sorumluluktan Kurtulmak”,“Senden Önce Senden Sonra: Tanı Almakla Birlikte Değişen Deneyimler”,“Tanınmak ya da Tanınmamak, İşte Bütün Mesele Bu”ve“Ayna Ayna Söyle Bana”olarak belirlenmiştir. Çalışmanın bulguları psikanalitik teori ve literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study examines individuals' interpretations regarding their bipolar disorder diagnosis, and the function of this diagnosis for the individuals from a psychoanalytic point of view. In this respect, the research question of the study was constructed as“How do individuals diagnosed with bipolar disorder interpret this diagnosis?”. A qualitative research method was adopted in the study, and the data was analyzed through thematic analysis. Semi-structured interviews were carried out with seven individuals who were diagnosed with bipolar disorder. As a result of the analysis, five superordinate themes were identified, which can be demonstrated as“I Can See Clearly Now: The Diagnosis as an Identity”,“Surrender Your Guilt Be Free: Being Diagnosed and Being Relieved from Responsibility”,“With or Without You: Experiences Before and After the Diagnosis”,“To Be or Not to Be Recognized, That Is the Question”,“Mirror Mirror on the Other”. The findings of the study were discussed in the light of psychoanalytic theory and literature.