Sosyal medya yükü, zaman yönetimi becerileri ile akademik performans arasındaki ilişkinin analizi: Üniversite öğrencileri üzerine bir araştırma
Analysis of the relationship between social media load, time management skills and academic performance: A research on university students
- Tez No: 801641
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Üniversite öğrencileri, yaşları ve konumları itibariyle günlük yaşamlarında sosyal medyayı sıkça ve yoğun olarak kullanmaktadır. Sosyal medya kullanımı, üniversite öğrencilerini aşırı sosyal medya yüküne maruz bırakmıştır. Son yıllarda, uluslararası alanyazında aşırı sosyal medya yükü ve alt boyutlarını ele alan çok yeni çalışmalara rastlanılmaktadır. Bu kapsamda çalışmanın amacı; aşırı sosyal medya yükü, zaman yönetimi becerileri ile akademik performans arasındaki ilişkinin analizi ve aşırı sosyal medya yükünün akademik performansa etkisinde zaman yönetimi becerilerinin düzenleyicilik rolünün araştırılmasıdır. Bu kapsamda anket aracılığıyla 617 üniversite öğrencisinden elde edilen verilerin analizinde SPSS 21.0, Process v3.4 makrosu ve Lisrel 8.5 paket programları kullanılmıştır. Sonuçlar aşırı sosyal medya yükü ve alt boyutlarından aşırı iletişim yükü ve aşırı bilgi yükünün akademik performans üzerinde doğrudan bir etkisinin bulunmadığını ancak aşırı sosyal yükün akademik performansı negatif yönde etkilediğini göstermektedir. Ayrıca zaman yönetimi becerilerinin orta ve yüksek düzeyinde aşırı sosyal medya yükünün akademik performansı olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Zaman yönetimi becerilerinin düşük düzeyinde ise, aşırı sosyal medya yükünün akademik performansa etkisinin olmadığı görülmektedir Bununla birlikte katılımcıların zaman yönetimi becerilerinin sadece yüksek düzeyinde aşırı bilgi yükü ve aşırı iletişim yükünün akademik performansı olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Aşırı sosyal yükün akademik performansla ilişkisinde zaman yönetimi becerilerinin düzenleyici rolü bulunmamaktadır. Ayrıca aşırı bilgi yükü zaman yönetimi becerilerini etkilerken, aşırı iletişim yükü ve aşırı sosyal yük zaman yönetimi becerilerini etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır. Zaman yönetimi becerilerinin akademik performans üzerinde pozitif yönlü etkisi tespit edilen diğer bir sonuçtur. Çalışma kapsamındaki değişkenlerin katılımcıların demografik niteliklerine göre kısmen farklılaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
University students use social media frequently and intensively in their daily lives due to their ages and positions. The use of social media has exposed university students to excessive social media load. In recent years, very new studies have been encountered in the international literature that deal with the excessive social media load and its sub-dimensions. In this context, the main purpose of the study is to analyze the relationship between excessive social media load, time management skills and academic performance, and to investigate the regulatory role of time management skills in the effect of excessive social media load on academic performance. In this context, SPSS 21.0, Process v3.4 macro and Lisrel 8.5 package programs were used in the analysis of the data obtained from 617 university students through the questionnaire. The results show that excessive social media load and its sub-dimensions, excessive communication load and information overload do not have a direct effect on academic performance, but excessive social load negatively affects academic performance. In addition, it has been determined that excessive social media load negatively affects academic performance at the medium and high level of time management skills. At the low level of time management skills, it is seen that excessive social media load has no effect on academic performance. In addition to this, the study has shown that only a high level of participants' time management skills, information overload and excessive communication load negatively affect academic performance. Time management skills do not have a moderating role in the relationship between social overload and academic performance. In addition, it was concluded that while information overload affects time management skills, excessive communication load and excessive social load do not affect time management skills. However, a positive effect of time management skills on academic performance has been determined. It was determined that the variables within the scope of the study differed partially according to the demographic characteristics of the participants.