Okul liderlerinin liderlik stilleri ve kültürel duyarlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between school leaders' leadership styles and cultural sensitivity levels
  1. Tez No: 997408
  2. Yazar: GÜL TERZİ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASRET NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Okul yöneticilerinin benimsediği liderlik stilleri ile kültürel duyarlılık düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi ve farklı liderlik yaklaşımlarının kültürel duyarlılık üzerinde yarattığı etkilerin ortaya konulması amacıyla hazırlanan araştırma, nicel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemine bakıldığında, İstanbul ilinde bulunan farklı okul türlerinde görev yapan toplam 100 okul yöneticisinin oluşturduğu görülmektedir. Verilerin toplanma sürecinde Araştırmada Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği ve Dokuz Liderlik Stili Ölçeğinden faydalanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistikler, güvenilirlik analizi, normallik testleri, Pearson momentler çarpımı korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırmada gerçekleştirilen analizler sonucunda elde edilen bulgular, okul yöneticilerinin liderlik stilleri ile kültürel duyarlılık düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Özellikle hizmetkâr liderlik, etkileşimsel liderlik ve girişimsel liderlik stillerinin kültürel duyarlılık pozitif ve anlamlı ilişkiler sergilediğini ortaya koyan bulgular, otoriter liderlik stilinin kültürel duyarlılık düzeyinde negatif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Alt boyutlar bağlamında gerçekleştirilen incelemelerde ise kültürler arası duyarlılığın en yüksek ortalamaya iletişimde sorumluluk ve kültürel farklılıklara saygı boyutlarında sahip olduğunu göstermektedir. İletişimden hoşlanma ve iletişimde dikkatli olma boyutlarının ise daha düşük ortalamalar gösterdiği belirlenmiştir. Bununla birlikte okul türü ve coğrafi konuma göre liderlik stilleri ve kültürel duyarlılık düzeylerinde anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Araştırmada elde edilen sonuçlar okul yöneticilerinin benimsediği liderlik anlayışının kültürel duyarlılık düzeyi üzerinde belirleyici bir rol oynadığını göstermektedir. Dolayısıyla kültürel çeşitliliği gün geçtikçe arttığı eğitim ortamlarında, insana odaklanan ve kapsayıcı liderlik şekillerinin desteklenmesinin okul ikliminin güçlendirilmesine fayda sağlayacağı söylenebilir. Okul yöneticilerinin liderlik stillerinin kültürel duyarlılıkla ilişkisini ortaya koyan araştırmaların sınırlılığı göz önünde tutulduğunda, hazırlanan bu çalışmanın literatüre büyük ölçüde katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the leadership styles adopted by school administrators and their level of cultural sensitivity and to reveal the effects of different leadership approaches on cultural sensitivity. The research sample consists of a total of 100 school administrators working in different types of schools in Istanbul. The Intercultural Sensitivity Scale and the Nine Leadership Styles Scale were used in the data collection process. Descriptive statistics, reliability analysis, normality tests, Pearson's moment correlation analysis, and multiple linear regression analysis were applied in the analysis of the obtained data. The findings obtained as a result of the analyses conducted in the study showed that there are significant relationships between school administrators' leadership styles and their levels of cultural sensitivity. In particular the findings revealed that servant leadership, interactive leadership and entrepreneurial leadership styles showed positive and significant relationships with cultural sensitivity, while authoritarian leadership style was negatively related to cultural sensitivity levels. In studies conducted within the context of sub-dimensions, it has been shown that intercultural sensitivity has the highest average in the dimensions of responsibility in communication and respect for cultural differences. It has been determined that the dimensions of enjoyment of communication and attentiveness in communication show lower averages. However, a significant difference has been observed in leadership styles and levels of cultural sensitivity according to school type and geographical location. The results obtained in the study show that the leadership approach adopted by school administrators plays a decisive role in the level of cultural sensitivity. Therefore, in educational environments where cultural diversity is increasing day by day, it can be said that supporting people-centered and inclusive leadership styles will contribute to strengthening the school climate. This study is expected to contribute significantly to the literature, considering the limited number of studies revealing the relationship between school administrators' leadership styles and cultural sensitivity,