Bilgisayara dayalı MRPII (imalat kaynak planlaması) sistemi ve bu sistemin gerektirdiği veri tabanı yapısının analizi
Analysis of computer based MRPII and its required database structure
- Tez No: 99743
 - Danışmanlar: PROF.DR. ŞEVKİNAZ GÜMÜŞOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET MRPII Sistemi işletme imalat ortamındaki tüm planlama faaliyetlerinin ilişkili biçimde bütünleştirilmiş halidir. MRPII sistemi bilgisayar destekli modüler bir yapı içerisinde uygulanmaktadır. MRPII Sistemi bir işletmeye uygulanmadan önce hem işletme ortamı hem de MRPII sistemi iyi bir şekilde analiz edilmeli ve sistemin, işletmenin yapısına uygun olup olmadığı, yapılacak olan alt yapı yatınmı da göz önünde bulundurularak araştırılmalıdır. Bu tez çalışması, MRPII sisteminin modüllerini, modüller arası ilişkilerini, her modülün sisteme sağladığı çıktıları, kısacası MRPIFnin neyi başarıp başaramayacağını analiz ederek MRPII sisteminin bir işletmeye sağlayacağı katkıları ortaya koymayı amaçlar. Yapılan tez çalışması MRPII bilgisayar yazılımları için bir temel oluşturacak olan sisteme ait veritabanı yapısını da analiz ederek, modüllerin kullandıkları ortak ve ayn veri tablolarını, tablolar arası ilişkileri, ve tabloların kayıt alanlarını özellikleriyle ortaya koymaktadır. Burada yazılım geliştiricilere yol gösterecek bir analiz amaçlanmıştır. n/
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MRPII System is made up of all the planning activities interrelated to each other in a manufacturing business. MRPII is implemented by computer based modular structure. Before implementing on the manufacturing business, MRPII and manufacturing environment must be analyzed and determined whether MRPII meets the needs of the manufacturing business considering the investment for MRPII. One of the purposes of this thesis study is to expose the capabilities of the MRPII, analyzing the modules, relationships between these modules, output of the each module, what does and does not MRPII achieve in a manufacturing business. The another purpose of this thesis study is to analysis the database structure, common and different tables used by modules, relations between tables, record fields and properties of the MRPII database. Therefore this study is also guieded for MRPII software developers.