Minimalist sanat ideolojisi
The Ideology of minimalizm
  1. Tez No: 99753
  2. Yazar: YILDIZ ERSAĞDIÇ KORUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. FEVZİ SAYDAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET New York'ta 1960'lı yılların sonlarında görsel sanatlar ve müzik alanında yansımasını bulan Minimalizm renk ve biçimde aşırı sadeliği, basit hacimleri, geometrik biçimleri ve endüstriyel materyal kullanımını ön görmekteydi. Sanat eserinin tarzından çok tasarımlılığını temel alan Minimalist düşünce, sanatı kesin, ölçülü, sistematik bir uygulama ortamına taşır. Minimalizm, sembollere önem vermeyen Sanatsızlığa doğru, nötr bir zevk geliştirmeye yönelmiştir. Minimalistlerin geometrik formları kullanmadaki temel gereçleri, olağan bir biçimi madde ve renk olgusu olarak basite indirgeyebilmekten başka birşey değildir. Sanata yüklenen geleneksel fonksiyonların yeni sanat gelişmeleri ışığında tekrar sınanması; dilin doğası ve nasıl kullanıldığın araştırılması ve yeni anlamlar üretimi minimalistlerin misyonları arasındaydı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT At the end of the 1960's Minimalism that played an important role in the field of visual arts and music in New York had been proposing excessice simplicity in color and form, simple volumes, geometric forms and the industrial material usage. Minimalist thought that settled down permanently design rather than the style of art work transports art to a usage field that is definite, standart and systematic. Minimalism makes for developing a neutral pleasure and a trend without art. Basic materials in using geometric forms of Minimalists just reduce the usual form to simple as material and colour. Recreating traditional functions that existed in art under new art developments, searching how the nature of language is used and creating new meanings formed the mission of Minimalists. II