Üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyi ile yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between physical activity levels and life satisfaction among university students
- Tez No: 997550
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyi ile yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada araştırmacılar tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, Gür (2021) tarafından Türkçe' ye uyarlanan“Fiziksel Aktivite Ölçeği-2”ve Dağlı ve Baysal (2016) tarafından Türkçe 'ye uyarlanan“Yaşam Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmamızda nitel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmamızın evrenini Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmamızda elde edilen bulgulara göre fiziksel aktivite ölçeğinden elde edilen metabolik eşdeğer (MET) değerleri ile yaşam doyumu toplam puanları arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Cinsiyet değişkenine göre MET değerlerinin erkeklerde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Fakülte/yüksekokul değişkenine göre Spor Bilimleri öğrencilerinin Eczacılık, Eğitim ve Yabancı Diller öğrencilerinden daha fazla MET değerine sahip olduğu tespit edilmiştir. Fakülte/yüksekokul değişkenine göre İslami İlimler öğrencilerinin yaşam doyumunun Sağlık Bilimleri öğrencilerinden yüksek olduğu tespit edilmiştir. Düzenli fiziksel aktiviteye katılıma göre MET puanları ve yaşam doyumu puanları anlamlı farklılık göstermiş olup farklılaşmanın düzenli fiziksel aktiviteye katılanlar lehine olduğu tespit edilmiştir. Yaş değişkenine göre MET puanları ve yaşam doyumu puanları ile ilişki tespit edilmemiş olup VKİ ile orta düzeyde pozitif ilişkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Diğer değişkenlere göre anlamlı farklılaşma tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to investigate the correlation between physical activity levels and life satisfaction among university students. The instruments utilized included the“Personal Information Form”developed by the researchers, the“Physical Activity Scale-2”adapted into Turkish by Gür (2021), and the“Life Satisfaction Scale”adapted into Turkish by Dağlı and Baysal (2016). In our study, the relational screening model, one of the qualitative research methods, was used. The universe of our study consists of Ağrı İbrahim Çeçen University students. The results indicated no significant correlation between the metabolic equivalent (MET) values derived from the physical activity scale and the overall life satisfaction scores. Gender-based analyses revealed that MET values were predominantly higher among male participants. Moreover, comparisons by faculty/college illustrated that students in Sports Sciences exhibited greater MET values than their counterparts in Pharmacy, Education, and Foreign Languages. Additionally, it was identified that students in Islamic Sciences reported higher life satisfaction compared to those in Health Sciences. In terms of regular physical activity engagement, significant differences were observed in both MET scores and life satisfaction scores, favoring individuals who participated in regular physical activity. No correlations were identified between MET scores and life satisfaction scores in relation to age; however, a moderate positive relationship was noted with body mass index (BMI). No significant difference were observed concerning the other variables.