Üniversite öğrencilerinin fiziksel aktiviteden hoşlanma yaşam doyumu ve umutsuzluk durumlarının karşılaştırılması
Comparison of university students' enjoyment from physical activity, hopelessness and life satisfaction status
  1. Tez No: 450820
  2. Yazar: EBRU ELİF DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖKKEŞ ALPASLAN GENÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin fiziksel aktiviteden hoşlanma, yaşam doyumu ve umutsuzluk düzeylerinin karşılaştırılarak aralarındaki ilişkinin ortaya konmasıdır. Araştırmaya yaşları 18 – 25 yaş arasında 124 kadın, 156 erkek olmak üzere toplam 280 üniversite öğrencisi gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmanın amacını gerçekleştirmek için katılımcılara dört bölümden oluşan sosyo-demografik veri toplama formu uygulanmıştır. Birinci bölüm demografik özellikleri belirlemek amacıyla oluşturulan 4 sorudan oluşmaktadır. Diğer bölümlerde ise fiziksel aktiviteden hoşlanma durumlarını belirlemek amacıyla“Fiziksel Aktiviteden Hoşlanma Ölçeği (FAHÖ)”, yaşam doyumlarını belirlemek amacıyla“Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ)”ve umutsuzluk durumlarını belirlemek amacıyla ''Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ)" kullanılmıştır. İstatistiksel karşılaştırmalarda alfa 0,05 düzeyi anlamlı olarak kabul edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, üniversite öğrencilerinin fiziksel aktiviteden hoşlanma, yaşam doyumları ve umutsuzluk durumları ile cinsiyetleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the relationship between university students enjoyment from physical activity, life satisfaction and hopelessness levels. A total of 280 university students, 124 female and 156 male between the ages of 18 and 25, participated in the research voluntarily. In order to realize the purpose of the study, socio-demographic data collection form consisting of four parts was applied to the participants. The first part consists of 4 questions designed to determine the demographic characteristics. In other sections, the“Physical Activity Enjoyment Scale (PAES)”was used to determine the enjoyment of physical activity,“Life Satisfaction Scale (LSS)”was used to determine life satisfactions and“Beck Hopelessness Scale (BHS)”was used to determine hopelessness status. Cronbach's alpha 0.05 level have been accepted as meaningful.