Mezraa Höyük'ün M.Ö. 3. bin yılın ikinci yarısına tarihlenen seramik buluntularının Orta Fırat bölgesindeki yeri ve önemi
The importance of Mezraa Höyük pottery finds within the second half of the third millennium B. C. of Middle Euphrates zone
  1. Tez No: 298328
  2. Yazar: FATİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA YALÇIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Mezraa Höyük, Şanlıurfa ili, Birecik ilçesi sınırları içinde, Birecik İlçesi'nin 7km güneyinde yer alır. Yerleşmede, ODTÜ TAÇDAM koordinatörlüğünde sürdürülen Ilısu ve Karkamış Baraj Gölleri Altında Kalacak Arkeolojik ve Kültür Varlıklarını Kurtarma Projesi kapsamında 2000-2002 yılları arasında ilk kurtarma kazıları yapılmış, ikinci dönem kurtarma kazıları ise 2005-2007 yılları arasında, Şanlıurfa Müzesi ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Arkeoloji Bölümü'nün işbirliğiyle, Yrd. Doç. Dr. Derya Yalçıklı'nın bilimsel başkanlığında gerçekleştirilmiştir.Bu tez çalışmasının amacı, Mezraa Höyük, Doğu Yamacı'nın kazılarında ele geçen seramik buluntuları ışığında, Erken Tunç Çağı'nın ikinci yarısında, Mezraa Höyük'ün Orta Fırat Bölgesi'ndeki yeri ve çağdaş çevre kültürleriyle ilişkisini saptamaktır. Bu amaçla, seramik buluntular ayrıntılı olarak incelenerek tanımlanmış ve bu verilerin yardımıyla bu döneme ilişkin kültürel gelişim ve değişimler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ele alınan Seramik buluntular üzerinde çizim, fotoğraf, kataloglama ve istatistik çalışmalarının sonunda Mezraa Höyük, Doğu Yamacı'nda belirlenen seramik ve biçim grupları diğer çağdaş yerleşmelerinin çanak çömlek gruplarıyla karşılaştırılarak benzerlik ve farklılıkları ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mezraa Höyük is located 7 km south of Birecik in Şanlıurfa province. Mezraa Höyük was first excavated as in 2000-2002 a Salvage Project of the Archaeological Heritage of the Ilısu and Carchemish Dam Reservoir. 2005-07 rescue operations that conducted by the cooperation of the Şanlıurfa Museum and Çanakkale Onsekiz Mart University, Department of Archaeology and Assist. Prof. Dr. Derya Yalçıklı was chaired by the scientific. The aim of this dissertation is to determine the Mezraa Höyük in the second half of the third millennium by means of its pottery exposed in rescue operations and the relationship between seasonal environmental cultures of this settlement. In this study, the pottery of Mezraa Höyük was studied in details of the site which was defined. The cultural development and changes of this period has been carried out by the help of all these pottery finds.All of these analyses were showed through drawings, pictures and charts. At the end of the analyses of ware, form of pottery from the second half of the third millennium site by cataloguesation, statistical works, and their similarities were searched on the other seasonal sites.