Psikolojik danışma almış bireylerin deneyimlerinin incelenmesi
Examining the experiences of individuals who have received psychological counseling
- Tez No: 997685
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT MORSÜNBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
Özet
Psikolojik danışma, bireylerin psikolojik sağlık, iyi oluş hali, kariyer ve eğitim amaçlarına ulaşmaları için sunulan profesyonel bir hizmettir. Psikolojik danışmanlık, her bireyin kendine özgü şekilde deneyimlediği bir süreçtir. Deneyimlerin araştırılması alan uzmanları ve psikolojik danışma yardımı arayan bireyler açısından önemli görülmektedir. Bu araştırma, psikolojik danışma almış bireylerin bu süreci nasıl deneyimlediklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma deseni kullanılan bu çalışmada fenomenolojik yaklaşım benimsenmiştir. 10 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak derinlemesine görüşmeler sağlanmıştır. Toplanan veriler tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiş ve katılımcı ifadeleri doğrultusunda 8 tema ve 24 kategori oluşturulmuştur. Araştırma bulgularına göre, katılımcıların psikolojik danışma deneyimini en çok etkileyen faktörlerin“psikolojik danışmanla kurulan ilişki”ve“danışanların bireysel motivasyonu”olduğu görülmüştür. Psikolojik danışmanlık almadan önceki süreçte, katılımcıların sürece ilişkin beklentileri ve bireysel motivasyonları deneyimlerini şekillendirmiştir. Psikolojik danışma süreci bütün bireylerde olumlu etki yaratmayıp olumsuz etkileri de bulunmuştur. Sürecini olumlu olarak değerlendiren katılımcıların, süreçten aldıkları kazanımların kalıcı ve sürdürülebilir olduğu düşünülmektedir. Ayrıca psikolojik danışmanlık hizmetine olan erişim toplum ruh sağlığı açısından değerlendirilmiş olup psikolojik danışma hizmetlerine erişimin kısıtlı olduğu bulunmuştur. Araştırma sonunda araştırmacılara ve ruh sağlığı uzmanlarına öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Psychological counseling is a professional service that helps individuals improve their psychological health, well-being, and achieve career and educational goals. It is a unique process for each individual. Understanding these experiences is important for both professionals and individuals seeking help. This study aims to examine how individuals experience psychological counseling. A qualitative research design with a phenomenological approach was used. In-depth interviews were conducted with 10 participants using a semi-structured interview form. The data were analyzed using thematic analysis, and 8 themes and 24 categories were identified. The findings showed that the most important factors affecting the counseling experience were the relationship with the counselor and the client's individual motivation. Participants' expectations and motivation before counseling also shaped their experiences. Counseling did not have only positive effects; some negative effects were also reported. Participants who evaluated the process positively stated that the gains were lasting. Access to psychological counseling services was found to be limited. Recommendations were provided for researchers and mental health professionals.