Çocuk hematoloji ve onkoloji polikliniğine başvuran hastalarda lenfadenopatinin sebepleri ve laboratuvar ile radyolojik bulgularının malign-benign ayrımında etkisinin ileri ve geriye dönük değerlendirilmesi
Prospective and retrospective evaluation of the causes of lymphadenopathy and the impact of laboratory and radiological findings on the differentiation between malignant and benign conditions in patients admitted to the pediatric hematology and oncology outpatient clinic
  1. Tez No: 997759
  2. Yazar: MESUT REZZAGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL KESKİN SARILAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Polikliniği'ne lenfadenopati (LAP) nedeniyle başvuran hastalarda etiyolojik dağılımın belirlenmesi ve klinik, laboratuvar ile radyolojik bulguların tanısal süreçteki etkisinin ileriye ve geriye dönük olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 1 Ocak 2022–2025 tarihleri arasında Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Polikliniği'nde lenfadenopati nedeniyle değerlendirilen toplam 618 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, klinik bulguları, lenfadenopati süresi ve lokalizasyonları, fizik muayene bulguları, laboratuvar parametreleri (tam kan sayımı (CBC), C-reaktif protein (CRP), eritrosit sedimantasyon hızı (ESR), laktat dehidrogenaz (LDH), ürik asit) ve ultrasonografik özellikleri retrospektif ve prospektif olarak incelenmiştir. Lenfadenopati etiyolojileri reaktif, viral, bakteriyel ve malign olarak sınıflandırılmıştır. Etiyolojik gruplar arasındaki karşılaştırmalar uygun istatistiksel yöntemlerle yapılmış; reaktif, viral ve malign lenfadenopatiyi öngören bağımsız değişkenler çok değişkenli lojistik regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların %67,6'sı erkek, %32,4'ü kız olup, ortanca yaşları ay olarak saptanmıştır. Hastaların %67,6'sında lenfadenopati dışında ek yakınma bulunmazken, en sık eşlik eden semptom ateş (%28,6) olmuştur. Lenfadenopati süresi açısından olguların %23,5'i akut, %11,3'ü subakut ve %31,6'sı kronik seyirli olarak sınıflandırılmıştır. Etiyolojik değerlendirmede hastaların %75,4'ünde reaktif, %12,3'ünde bakteriyel, %9,4'ünde viral ve %2,9'unda malign lenfadenopati saptanmıştır. Malign olguların 14'ü akut lenfoblastik lösemi, 4'ü Hodgkin lenfoma tanısı almıştır. Viral etiyolojilerde en sık etken Epstein–Barr virüsü (%53,4) olarak belirlenmiştir. Baş-boyun bölgesi en sık lenfadenopati lokalizasyonu (%71,8) olup, multipl lenfadenopati oranı %18,2 olarak saptanmıştır. Ultrasonografide olguların %62,8'inde reaktif lenfadenopati ile uyumlu bulgular izlenmiştir. Malign etiyolojili olgularda lenf nodu kısa ve uzun eksen çaplarının anlamlı derecede daha büyük olduğu görülmüştür. Laboratuvar değerlendirmede anemi %35,6 oranında saptanmış olup, malign ve enfeksiyöz etiyolojilerde daha sık izlenmiştir. Lökositoz, nötropeni ve trombositopeni oranları malign grupta anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. C-reaktif protein ve sedimantasyon yüksekliği özellikle bakteriyel etiyolojilerle ilişkili iken, LDH yüksekliği viral ve malign olgularda daha sık saptanmıştır. Hepatomegali ve splenomegali varlığı malign etiyolojilerde belirgin olarak daha yüksek bulunmuştur. Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde; CRP yüksekliği reaktif lenfadenopati olasılığını anlamlı düzeyde azaltan en güçlü bağımsız değişken olarak saptanmıştır. Viral lenfadenopati için kısa eksen çapı artışı, LDH yüksekliği, anemi varlığı ve akut seyir bağımsız belirleyiciler olarak bulunmuştur. Malign lenfadenopatiyi öngörmede ise lenf nodu uzun eksen çapındaki artış ve trombositopeni varlığı bağımsız risk faktörleri olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the etiological distribution of lymphadenopathy (LAP) in pediatric patients admitted to a Pediatric Hematology and Oncology outpatient clinic and to evaluate the diagnostic impact of clinical, laboratory, and radiological findings using both prospective and retrospective data. A total of 618 pediatric patients evaluated for lymphadenopathy between January 1, 2022, and 2025 at the Department of Pediatrics, Samsun University, were included in the study. Demographic characteristics, clinical findings, duration and localization of lymphadenopathy, physical examination findings, laboratory parameters (complete blood count (CBC), C-reactive protein [CRP], erythrocyte sedimentation rate [ESR], lactate dehydrogenase [LDH], uric acid), and ultrasonographic features were analyzed. Lymphadenopathy etiologies were classified as reactive, viral, bacterial, or malignant. Comparisons between etiological groups were performed using appropriate statistical methods. Multivariate logistic regression analyses were conducted to identify independent predictors of reactive, viral, and malignant lymphadenopathy. Of the patients included in the study, 67.6% were male and 32.4% were female, with a mean age of 86.12 ± 52.06 months. Most patients (67.6%) had no accompanying symptoms, while fever was the most common associated complaint (28.6%). According to symptom duration, lymphadenopathy was classified as acute in 23.5%, subacute in 11.3%, and chronic in 31.6% of cases. Etiological evaluation revealed reactive lymphadenopathy in 75.4% of patients, bacterial lymphadenopathy in 12.3%, viral lymphadenopathy in 9.4%, and malignant lymphadenopathy in 2.9%. Among malignant cases, 14 patients were diagnosed with acute lymphoblastic leukemia and 4 with Hodgkin lymphoma. Epstein–Barr virus was the most frequently identified viral agent (53.4%). The head and neck region was the most common site of lymphadenopathy (71.8%), and 18.2% of patients had multiple lymph node involvement. Ultrasonographic evaluation demonstrated reactive features in 62.8% of cases. Both short- and long-axis lymph node diameters were significantly larger in malignant lymphadenopathy compared with other etiological groups. Laboratory analysis showed anemia in 35.6% of patients, with significantly higher frequencies in malignant and infectious etiologies. Leukocytosis, neutropenia, and thrombocytopenia were significantly more common in the malignant group. Elevated CRP and ESR levels were predominantly associated with bacterial lymphadenopathy, whereas elevated LDH levels were more frequently observed in viral and malignant cases. Hepatomegaly and splenomegaly were significantly more common in malignant lymphadenopathy. In multivariate logistic regression analysis, elevated CRP was identified as the strongest independent factor reducing the likelihood of reactive lymphadenopathy. Increased short-axis diameter, elevated LDH levels, presence of anemia, and acute clinical course were independent predictors of viral lymphadenopathy. Increased long-axis lymph node diameter and thrombocytopenia were identified as independent predictors of malignant lymphadenopathy.