Exploring CLT principles in the EFL coursebook“Mentora English B2”from the perspectives of preparatory school teachers and students
“Mentora Englısh B2”yabancı dil olarak İngilizce ders kitabındaki iletişimsel dil öğretimi ilkelerinin hazırlık okulu öğrencileri ve öğretim görevlilerinin bakış açılarından incelenmesi
- Tez No: 997765
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATOŞ UĞUR ESKİÇIRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma Türkiye'deki bir vakıf üniversitesinin hazırlık okulunda okutulan Mentora English (ME) B2 ders kitabında İletişimsel Dil Öğretimi (İDÖ) ilkelerinin öğretmen ve öğrencilerin bakış açılarından nasıl yansıtıldığını incelemektedir. Nicel veriler, 267 söğrenci ve 37 öğretmenin doldurduğu Likert tipi bir ölçek; nitel veriler ise odak grup görüşmeleri yoluyla elde edilmiştir. Analizler, ME B2'nin genel olarak İDÖ ilkeleriyle orta ile yüksek düzeyde uyumlu algılandığını, bağlam içinde sunulan dilbilgisi, işlevsel sözcük kullanımı ve bütünleşik dil becerileri alanlarında olumlu değerlendirildiğini göstermiştir. Nicel sonuçlar, orta-yüksek puan aralığında seyretmiş, öğretmenler genel değerlendirme ile okuma, konuşma ve yazma becerilerinde öğrencilerden anlamlı düzeyde daha yüksek puanlar vermiştir. Nitel bulgulara göre, öğretmenler kitabın sınıf ortamına uyarlanmasına, öğrenciler ise ilgi çekici ve teşvik edici konuların gelişimlerine katkısını vurgulamıştır. Araştırma, bulguların önceki çalışmalarla ilişkilendirilmesi, çıkarımlar ve önerilerle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how Communicative Language Teaching (CLT) principles are reflected in the Mentora English (ME) B2 coursebook from the perspectives of teachers and students at the preparatory school of a foundation university in Türkiye. Quantitative data were gathered through a Likert-type scale completed by 267 students and 37 teachers, while qualitative insights were obtained from focus group interviews. The analyses revealed that ME B2 was perceived as moderately to highly aligned with CLT principles, particularly in contextualized grammar, meaningful vocabulary use, and integrated language skills. Quantitative results indicated moderate to high mean scores, with teachers reporting significantly higher ratings in overall evaluations and in reading, speaking and writing. Qualitatively, teachers mainly focused on successful classroom adaptation and implementation, while students emphasized the importance of engaging, relevant topics for their communicative advancement. The study concluded with a discussion of findings in relation to previous research, implications, and recommendations for further inquiry.