Antimikrobiyal direnç sürveyansı için nextflow tabanlı in siliko iş akışı geliştirme
Nextflow-based pipeline development for in silico antimicrobial resistance surveillance
  1. Tez No: 997919
  2. Yazar: NOURHAN ANWAR ADEL HUSSIEN FARRAG
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoteknoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Antimikrobiyal Direnç (AMD), yaygınlığını ve yayılımını izlemek için güçlü sürveyans önlemleri gerektiren kritik bir küresel sağlık tehdididir. Metagenomik shotgun dizileme, mikrobiyal toplulukların ve direnç etmenlerinin kapsamlı profillemesini sağlayarak AMD sürveyansı için güçlü bir araç olarak ortaya çıkmıştır. Ancak, metagenomik verilerin analizi noktasında ortaya çıkan hesapsal zorluklar, biyoinformatik yazılımlara, analiz araçlarına veya iş akışlarına olan ihtiyacı arttırmaktadır. Bu tezde, metagenomik shotgun dizi verilerinde AMD sürveyansı için Nextflow programlama dilini kullanan yeni bir iş akışı geliştirdik. Geliştirdiğimiz iş akışı, metagenomik okuma ön işleme, eşleme, derleme, genom binleme, patojen taksonomik sınıflandırma, gen tahmini ve fonksiyonel anotasyon gibi AMD analizlerinde kullanılan en gelişmiş biyoinformatik araçları entegre ederek analiz sürecini kolaylaştırmakta ve tekrarlanabilirliği sağlamaktadır. Mevcut iş akışları karşısında yaptığımız kapsamlı doğrulama ve kıyaslama çalışmaları ile geliştirdiğimiz iş akışının duyarlılığını, verimliliğini ve işlevselliğini gösterdik. Nihayetinde, bu çalışmamız, in siliko AMD sürveyansı için metagenomiğin erişilebilirliğini ve kullanışlılığını artırmayı hedeflemekte ve antimikrobiyal dirence karşı küresel mücadele girişimlerine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Antimicrobial resistance (AMR) is a critical global health threat, necessitating robust surveillance measures to monitor its prevalence and spread. Metagenomics shotgun sequencing has emerged as a powerful tool for AMR surveillance, enabling comprehensive profiling of microbial communities and their resistance determinants. However, the analysis of metagenomic data poses significant computational challenges, highlighting the need for efficient bioinformatics software, tools, or pipelines. In this thesis, a novel pipeline utilizing the Nextflow domain-specific language for AMR surveillance in metagenomic shotgun sequence data was developed. The pipeline integrates state-of-the-art bioinformatics tools used in AMR analyses for read preprocessing, mapping, assembly, genome binning, pathogen taxonomic classification, gene prediction and functional annotation, streamlining the analysis workflow and facilitating reproducibility. Through rigorous validation and benchmarking against existing pipelines, we demonstrated the sensitivity, efficiency, and functionality of the developed pipeline. Ultimately, our work endeavors to enhance the accessibility and utility of metagenomics for in silico AMR surveillance, contributing to the global efforts to combat antimicrobial resistance.