Bağıl Yaşın 13-14 Yaş Çocuklarda Fiziksel Parametreler ve Biyomotor Performanslarına Etkisinin İncelenmesi
Investigation of the Effect of Relative Age on Physical Parameters and Biomotor Performances in 13-14 Year Old Children
  1. Tez No: 997935
  2. Yazar: ASLI YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bağıl yaş, aynı yaş grubundaki insanların farklı doğum aylarını dolayısıyla oluşan yaş farkının ifadesidir. Bağıl yaş hesaplanırken bir yıl, dört çeyrek yıla veya iki yarım yıla bölünür. İlk çeyrek yıl Ocak, Şubat, Mart aylarını; son çeyrek yıl Ekim, Kasım, Aralık aylarını kapsar. Bu çalışmanın amacı yılın ilk aylarında doğan çocukların, yılın son aylarında doğan çocuklara göre oluşabilecek ay farkından dolayı daha erken fiziksel gelişim gösterdiği düşünülerek, bu gelişime paralel bazı biyomotor performanslara ve fiziksel parametrelere olan etkisini incelemektir. Çalışma Gaziantep Mehmet Akif İnan Ortaokulu'nda 13-14 yaşlarında 208 erkek, 204 kız öğrenci olarak toplam 412 gönüllü katılımcı ile yapılmıştır. Katılımcıların nüfus kimlik kartlarından alınan doğum tarihleri kaydedilmiştir. Boy ve kiloları ölçülüp vücut kitle indeksleri hesaplanmıştır. Katılımcıların biyomotor performanslarını ölçmek amacıyla; dikey sıçrama, T çeviklik, 10 metre sürat koşusu, flamingo denge, mekik koşusu ve otur eriş testleri yapılmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizinde SPSS 27 paket programı kullanılmıştır. Veri analizi öncesi normallik testi yapılmıştır. Normal dağılan veriler için bağımsız örneklemler t testi ve çoklu karşılaştırmalar için One Way ANOVA, farklar için Tukey testleri yapılmıştır. Cinsiyetin doğum aylarına göre dağılımlarının dengeli olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak 13-14 yaş kız çocuklarında doğum yarıyıllarına göre baktığımızda bazı biyomotor ve fiziksel parametreler dışındaki tüm ölçümlerde anlamlı farklılığa rastlanmıştır. Erkek çocuklarının doğum yarıyıllarına göre baktığımızda bir ölçüm dışındaki tüm ölçümlerde anlamlı farklılığa rastlanmıştır. Çeyrek yıllara göre bakıldığında kız ve erkek çocukların bazı ölçümlerinde her iki grupta da BYE' nin varlığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Relative age is the expression of the age difference between people in the same age group due to different birth months. When calculating relative age, a year is divided into four quarters or two half years. The first quarter covers January, February, March; the last quarter covers October, November, December. The aim of this study is to examine the effects of the age difference between children born in the early months of the year and those born in the later months of the year assuming that children born earlier may show earlier physical development on certain biomotor performances and physical parameters in parallel with this development. The study was conducted at Gaziantep Mehmet Akif İnan Secondary School with a total of 412 volunteer participants, consisting of 208 male and 204 female students aged 13-14. The participants' dates of birth, as recorded on their national identity cards, were registered. Their height and weight were measured, and their body mass index was calculated. In order to measure the biomotor performances of the participants; vertical jump, T agility, 10-meter sprint, flamingo balance, shuttle run, and sit-and-reach tests were performed. SPSS 27 package program was used in the statistical analysis of the study. Normality test was performed before data analysis. An independent samples t-test was used for normally distributed data, one-way ANOVA was applied for multiple comparisons, and Tukey tests were conducted to identify differences. It was determined that the distribution of gender according to birth months was found to be balanced. In conclusion, when analyzed according to birth semesters, significant differences were observed in all measurements for girls aged 13-14, with the exception of certain biomotor and physical parameters. Regarding boys, significants differences were found in all measurements except for one, based on birth semesters. Furthermore, the presence of relative age effect was observed in both groups when examined by birth quarters.