Düşük molekül ağırlıklı heparin uygulamasında bası süresinin ekimoz, ağrı ve hasta memnuniyeti üzerine etkisi:Gözlemsel bir çalışma
The effect of pressure duration on ecchymosis, pain and patient satisfaction in low molecular weight heparin application: An observational study
- Tez No: 997941
- Danışmanlar: PROF. DR. RUKİYE HÖBEK AKARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
Özet
Bu gözlemsel çalışma düşük molekül ağırlıklı heparin uygulamasında bası süresinin ekimoz, ağrı ve hasta memnuniyetine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmaya Yozgat Şehir Hastanesi Ortopedi Servisinde düşük molekül ağırlıklı heparin tedavisi uygulanan 90 hasta dahil edildi. Araştırma verilerinin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, VAS ağrı skalası formu (VAS-A), Hasta takip formu, Opsite-flexigrid ölçüm aracı (OFÖA), Asetat kalemi, Görsel Kıyaslama Ölçeği (Visual Analog Scale) – Memnuniyet (VAS-M) kullanıldı. Hastalar enjeksiyon sonrası uygulandıkları bası sürelerine göre üç gruba ayrıldı. 1.Grup enjeksiyon sonrası bası uygulanmayan (n:30), 2. Grup enjeksiyon sonrası işaret parmağının rengi açılana kadar bası uygulanan (n:30), 3. Grup enjeksiyon sonrası 10 sn. süre boyunca bası uygulanan (n:30). Uygulanan farklı bası süresi sonrası hastanın ekimoz boyutu, ağrısı ve memnuniyet düzeyi değerlendirildi. Verilerin analizinde ortalama, standart sapma, ortanca, birim sayısı, yüzde, Shapiro-Wilk normallik testi Independent sample t testi, Ki kare testi, One Way Anova testi, Anova testi, bonferroni testi kullanıldı. Tüm grupların yaş ortalaması, sosyo-demografik özellikleri, hastalık özellikleri benzerdir (p>005). Gruplardaki hastaların 24, 48 ve 72. Saatte ekimoz gelişme durumları benzerdir (p>0.05). Tüm gruplardaki hastaların saat ilerledikçe ekimoz büyüklüklüleri artmaktadır (p<0.05). Gruplardaki hastaların 24, 48 ve 72. saatteki ağrı skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir fark bulunmamaktadır (p>0.05). 10 sn. bası uygulanan gruptaki hastaların, işaret parmağının rengi açılana kadar bası uygulanan gruptakilere göre 24, 48 ve 72. saatteki memnuniyet düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksektir (p<0.05). Enjeksiyon sonrası uygulanan farklı bası sürelerinin ekimoz oluşma sıklığını etkilemediği, ancak 10 saniyelik basının ekimoz büyüklüğünü azalttığı ve hasta memnuniyetini artırdığı; ağrı düzeyi üzerinde ise anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca ekimoz büyüklüğündeki artışın ağrı skorlarını yükselttiği ve memnuniyeti düşürdüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This observational study was conducted to determine the effect of compression time on ecchymosis, pain and patient satisfaction in low molecular weight heparin application. Ninety patients who received low molecular weight heparin treatment in the Orthopedics Service of Yozgat City Hospital were included in the study. Descriptive Information Form, VAS pain scale form (VAS-A), Patient follow-up form, Opsite–flexigrid measurement tool (OFÖA), Acetate pen, Visual Analog Scale - Satisfaction (VAS-M) were used in the collection of research data. Patients were divided into three groups according to the pressure applied after the injection. 1. Group was not subjected to pressure after the injection (n:30), 2. After group injection, pressure was applied until the color of the index finger turned on (n:30), 3. 10 Sec after group injection. the pressure was applied during the period (n:30). The patient's ecchymosis size, pain and satisfaction level were evaluated after different compression times were applied. In the analysis of the data, mean, standard deviation, median, number of units, percentage, Shapiro-Wilk normality test, Independent sample t test, Chi square test, One Way Anova test, Anova test, Bonferroni test were used. The average age, socio-demographic characteristics, disease characteristics of all groups are similar (p>005). Patients in groups 24, 48 and 72. The cases of ecchymosis development per hour are similar (p>0.05). The size of the ecchymosis in all groups increased as the hour progressed (p<0.05). The patients in the groups were evaluated at 24, 48 and 72 hours. There was no statistically significant difference between the pain scores at the hour (p>0.05). 10 sec. The satisfaction levels of the patients in the group who received pressure until the color of the index finger lightened were statistically significantly higher than those in the group who received pressure at 24, 48 and 72 hours, (p<0.05). It was determined that different compression times applied after injection did not affect the frequency of ecchymosis occurrence, but that 10 seconds of compression reduced the size of ecchymosis and increased patient satisfaction; and that it did not have a significant effect on the pain level. It was also determined that the increase in ecchymosis size increased pain scores and decreased satisfaction.