Dijital çağda aile portreleri: Ebeveynler arasında paylaşan ebeveynlik (sharenting) davranışının incelenmesi
Family portraits in the digital age: An examination of sharenting behavior among parents
- Tez No: 997970
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESİBE SÜMEYYE KÜTAHYALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijitalleşmenin aile yapıları ve ebeveynlik pratikleri üzerindeki etkilerini sharenting (paylaşan ebeveynlik) kavramı ekseninde incelemeyi amaçlamaktadır. Tanımlayıcı ve kesitsel desenle yürütülen çalışma, Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Servisi'nde tedavi gören 0–18 yaş arası çocukların ebeveynlerinden oluşan 96 kişilik örneklem grubuyla gerçekleştirilmiştir. Veriler, Demografik Bilgi Formu, Sosyal Medya Kullanım Anketi ve Paylaşan Ebeveynlik Ölçeği kullanılarak toplanmış; analizler SPSS 26.0 programı ile yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, ebeveynlerin %62,5'inin çocuklarına ait görselleri sosyal medyada paylaştığı belirlenmiştir. Kadın ebeveynlerin ve eğitim düzeyi düşük olan bireylerin toplam ölçek ve alt boyut puanlarının anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır (p<0,05). Ayrıca, çocuğun hastaneye yatışı esnasında paylaşım yapan ebeveynlerin, paylaşım davranışı puanlarının istatistiksel olarak anlamlı biçimde daha yüksek olduğu görülmüştür (p<0,001). Günde 8 saatten fazla sosyal medya kullanan ve günlük paylaşım yapan bireylerin, paylaşan ebeveynlik puanlarının anlamlı düzeyde yüksek olması (p<0,001), dijital mecralarda geçirilen sürenin bu davranışla doğrudan ilişkili olduğunu göstermektedir. Gizlilik ayarlarını kullanmayan bireylerin yüksek puanlar alması ise mahremiyet farkındalığının düşük olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, sharenting davranışının yalnızca bireysel bir tercih değil, aynı zamanda dijital kültür, sosyal onay arayışı ve modern ebeveynlik rollerinin yeniden inşası ile şekillenen çok boyutlu bir olgu olduğunu ortaya koymaktadır. Çocuk hakları ve dijital mahremiyet bağlamında farkındalık kazandıracak eğitim programlarının geliştirilmesi, ebeveynlerin bilinçli sosyal medya kullanımı konusunda desteklenmesi ve etik sınırların çizilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, examines the effects of digitalization on family structures and parenting practices through sharenting. The study was conducted with a descriptive and cross- sectional design, with a sample group of 96 parents of children aged 0–18 receiving treatment at Kastamonu Training and Research Hospital Pediatric Service. Data were collected using the Demographic Information Form, the Social Media Usage Questionnaire, and the Sharenting Scale and analyzed with the SPSS 26.0 program. According to the research results, 62.5% of parents were found to share images of their children on social media. It was determined that female parents and individuals with lower education levels had significantly higher total scale and subdimension scores (p<0.05). Additionally, parents who shared posts during their child's hospitalization were found to have significantly higher sharenting behaviour scores (p<0.001). The finding that individuals who used social media for more than 8 hours a day and those who shared posts daily had significantly higher sharenting scores (p<0.001) indicates that the time spent on digital platforms is directly related to this behaviour. The fact that individuals who did not use privacy settings received higher scores reveals a low level of privacy awareness. The findings show that sharenting behaviour is not only an individual preference, but a multidimensional phenomenon shaped by digital culture, the pursuit of social approval, and the reconstruction of modern parenting roles. It was concluded that educational programs aimed at raising awareness of children's rights and digital privacy should be developed, parents should be supported in the conscious use of social media, and ethical boundaries should be established.