Kuşaklar ve çalışma kültürü farklılıkları: Türk ve yabancı uyruklu öğretim görevlilerine yönelik bir inceleme
Generations and work culture differences: A research on Turkish and foreign instructors
  1. Tez No: 997989
  2. Yazar: KÜBRA YAZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN YANIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bireylerin çalışmaya dair tutum ve davranışlarının bir birleşimi olan çalışma kültürü, bireysel, örgütsel ve toplumsal unsur tarafından şekillenerek oluşan ve bireylerin çalışma hayatındaki davranışlarına yön veren bir kavramdır. Her toplumun kendisine özgü kültürel, tarihsel ve sosyal yapısı, çalışma kültürüne doğrudan etki etmektedir. Dolayısıyla her toplum kendisine has bir çalışma kültürü nosyonuna sahip olurken toplumların çalışma kültürleri değişkenlik arz edebilmektedir. Kültürel farklılıkların dışında, çalışma kültürünün değişimine etki eden bir diğer faktör ise zamandır. Çalışma kültürü, zamanla gelişen dünya koşullarıyla birlikte dönüşen bir kavramdır. Zamanın ilerlemesiyle toplumların değişmesi ve farklı kuşakların çalışma hayatına girmesiyle kurumların ve çalışanların çalışma tarzları da değişime uğramaktadır. Farklı kuşak ve kültürden gelen bireylerin çalışma kültürlerinin nasıl değişkenlik gösterdiğini anlamayı ve ortaya çıkarmayı hedefleyen mevcut çalışmada, bu amaç doğrultusunda Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesinde görev yapmakta olan, X ve Y kuşağı mensubu 12 Türk ve 6 yabancı uyruklu öğretim görevlisi ile görüşmeler yapılmıştır. Bulguların değerlendirilmesi neticesinde, farklı kuşak ve kültürden gelen katılımcıların çalışmaya yönelik tutumlarının kültürel kodlarıyla ve ait oldukları kuşağın öne çıkan özellikleriyle paralellik gösterdiği ve çalışmaya yüklenen anlam, çalışmaya bağlılık, çalışma disiplini gibi çalışma tutumları ile performans, örgütsel vatandaşlık eğilimi, devamsızlık, işten ayrılma eğilimi gibi çalışma davranışları arasında bir etkileşim olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Work culture, which is a combination of individuals' attitudes and behaviors toward work, is a concept shaped by individual, organizational, and societal elements that guide individuals' behaviors in their working lives. Each society's unique cultural, historical, and social structure directly influences its work culture. Therefore, while each society may have its own concept of work culture, work cultures can vary across societies. Apart from cultural differences, another factor influencing the change in work culture is time. Work culture is a concept that evolves with the changing conditions of the world over time. As time progresses, societies change, and different generations enter the workforce, the working styles of institutions and employees also undergo this change. The current study aims to understand and reveal how the work cultures of individuals from different generations and cultures vary. To this end, interviews were conducted with 12 Turkish and 6 foreign instructors belonging to Generation X and Generation Y working at Bandırma Onyedi Eylül University. As a result of evaluating the findings, it was found that the attitudes of participants from different generations and cultures toward work were parallel to their cultural codes and the prominent characteristics of their generation, and that there was an interaction between work attitudes such as the meaning attributed to work, commitment to work, and work discipline, and work behaviors such as performance, organizational citizenship tendency, absenteeism, and tendency to leave the job.