Liderlik ve yönetim tarzı üzerine bibliyometrik bir inceleme
A bibliometric analysis on leadership and management styles
- Tez No: 998002
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA ŞULE ERÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma,“liderlik”,“yönetim tarzı”ve“yükseköğretim”kavramlarının bibliyometrik analizini gerçekleştirerek alanın entelektüel yapısını, temel araştırma temalarını ve metodolojik yönelimlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Web of Science ve ProQuest veri tabanlarından elde edilen 3.500'ün üzerinde yayın, VOSviewer yazılımı aracılığıyla ortak yazarlık, anahtar kelime ortak geçiş ve ortak atıf analizleriyle incelenmiştir. Bulgular, alanın disiplinlerarası bir yapıya sahip olduğunu ve eğitim yönetimi, örgütsel davranış, psikoloji ve bilgi teknolojileri gibi farklı disiplinlerden beslendiğini göstermektedir. En etkili yazarlar arasında Walter Leal Filho, Amanda Lange Salvia ve Lucas Veiga Avila yer almakta; en yüksek atıf alan yazarların ise her zaman en güçlü iş birliği ağlarına sahip olmadığı görülmektedir. Ortak atıf analizi, dönüşümcü liderlik, örgütsel bağlılık, yükseköğretimde kalite yönetimi ve teknoloji kabul modelleri gibi kuramsal temellerin alanın entelektüel yapısını şekillendirdiğini ortaya koymaktadır. Türk yükseköğretim sistemi bağlamında, liderlik ve yönetim tarzı arasındaki ilişkiyi kültürel ve örgütsel değişkenlerle birlikte ele alan çalışmaların sınırlı olduğu; metodolojik olarak ise çoğunlukla nicel yaklaşımların tercih edildiği belirlenmiştir. Bu bağlamda, gelecek araştırmalarda metodolojik çeşitliliğin artırılması, kültürel bağlamın derinlemesine incelenmesi ve dijital dönüşüm süreçlerinin liderlik algısına etkilerinin araştırılması önerilmektedir. Araştırma, hem kuramsal bilgi birikimine katkı sağlamakta hem de yükseköğretim yönetimi alanında politika ve strateji geliştirme süreçleri için veri temelli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the intellectual structure, fundamental research themes, and methodological orientations of the field by conducting a bibliometric analysis of the concepts of“leadership,”“management style,”and“higher education.”Over 3,500 publications obtained from the Web of Science and ProQuest databases were analyzed using VOSviewer software through co-authorship, keyword co-occurrence, and co-citation analyses. The findings show that the field has an interdisciplinary structure and draws on different disciplines such as educational management, organizational behavior, psychology, and information technology. Among the most influential authors are Walter Leal Filho, Amanda Lange Salvia, and Lucas Veiga Avila; however, it is observed that authors with the highest number of citations do not always have the strongest collaboration networks. Co-citation analysis reveals that theoretical foundations such as transformational leadership, organizational commitment, quality management in higher education, and technology acceptance models shape the intellectual structure of the field. In the context of the Turkish higher education system, it has been determined that there are limited studies that examine the relationship between leadership and management style in conjunction with cultural and organizational variables; methodologically, quantitative approaches are mostly preferred. In this context, it is recommended that future research increase methodological diversity, examine the cultural context in depth, and investigate the effects of digital transformation processes on leadership perception. The research contributes to the theoretical knowledge base and provides data-driven recommendations for policy and strategy development processes in the field of higher education management.