A study of the impact of remote working on employees' motivation and engagement
Uzaktan çalışmanın çalışanların motivasyonu ve katılımı üzerindeki etkisine ilişkin bir araştırma
- Tez No: 998058
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
COVID-19 pandemisi sırasında hız kazanan geleneksel ofis çalışma tarzından uzaktan çalışmaya geçiş, bu tür çalışma düzenlemelerinin çalışanların motivasyonunu ve bağlılığını nasıl etkilediği konusunda önemli soruları gündeme getirmiştir. Çalışanların motivasyonu ve bağlılığı, bir organizasyonun başarısı için iki önemli faktördür. Öz Belirleme Teorisi, İş Talepleri-Kaynaklar Modeli ve Sosyal Değişim Teorisi'ne dayanan bu çalışma, uzaktan çalışmanın çalışanların motivasyonunu ve bağlılığını nasıl etkilediğini ve bu iki değişken arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Bu ilişkileri araştırmak için, kesitsel bir çevrimiçi anket aracılığıyla uzaktan çalışan (hem hibrit hem de tam uzaktan) 344 çalışandan anket verileri toplanmıştır. Çalışmada üç yerleşik ölçek uygulanmıştır: E-İş Yaşamı Ölçeği, Çok Boyutlu İş Motivasyonu Ölçeği ve İş Bağlılığı Ölçeği. Katılımcı özelliklerini ifade etmek için betimsel analiz kullanılmış ve daha ileri testler, araçların güvenilirliğini ve geçerliliğini doğrulamıştır (Cronbach α ≥ 0,925; KMO ≥ 0,980). Korelasyon sonuçları, uzaktan çalışma algıları, motivasyon ve katılım arasında güçlü ve pozitif ilişkiler olduğunu göstermiştir. Regresyon analizi, destekleyici uzaktan çalışma ortamlarının hem motivasyon hem de katılımdaki değişimin yaklaşık %83'ünü açıkladığını, motivasyonun kendisinin ise katılımdaki değişimin yaklaşık %88'ini açıkladığını göstermiştir (p < 0,001). Sonuç olarak, bulgular, çalışanlar doğru araçlar, güven ve esneklikle desteklendiğinde, uzaktan çalışmanın hem motivasyonlarını hem de katılımlarını önemli ölçüde artırabileceğini göstermektedir. Çalışma, kuruluşlara uzaktan çalışma politikaları geliştirmeleri için pratik bilgiler sağlamakla kalmamakta, aynı zamanda çalışanların sanal çalışma düzenlemelerindeki motivasyon ve katılımlarına ilişkin teorik anlayışı da güçlendirmektedir
Özet (Çeviri)
The changes of working styles from traditional office working to remote working, which was accelerated during the COVID-19 pandemic, has brought important questions about how such working arrangements affect employees' motivation and engagement. Employees' Motivation and Engagement are two important factors for the success of organization. Based on Self-Determination Theory, the Job Demands–Resources Model, and Social Exchange Theory, this study explored how remote working influences employees' motivation and engagement, as well as the interrelation between these two variables. In order to investigate these relations, survey data were gathered from 344 employees who were working remotely (both hybrid and full remote) through a cross-sectional online survey questionnaire. The study applied three established scales: the E-Work Life Scale, the Multidimensional Work Motivation Scale, and the Job Engagement Scale. Descriptive analysis was used to express participant characteristics, and further tests confirmed the reliability and validity of the instruments (Cronbach's α ≥ 0.925; KMO ≥ 0.980). The correlation results showed strong, positive relationships between remote-work perceptions, motivation, and engagement. Regression analysis indicated that supportive remote working environments accounted for about 83% of the variation in both motivation and engagement, while motivation itself explained approximately 88% of the variance in engagement (p < 0.001). In conclusion, the findings suggest that when employees are supported with the right tools, trust, and flexibility, remote work can significantly improve both their motivation and engagement. The study not only provides practical insights for organizations for developing remote-work policies but also strengthens the theoretical understanding of employees' motivation and engagement in virtual working arrangements.