Sağlık hizmet uygulamalarında reklam yasağı
Advertisement ban in healthcare service practices
  1. Tez No: 998080
  2. Yazar: KÜBRA YILDIRIM ENGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARAL TÖRENLİ ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de uzun yıllar sadece kamu eliyle sunulan sağlık hizmetinin 1980 yılı sonrası özel sermayenin de sektöre girmesiyle sunum çeşitliliği artmış ve günümüzdeki haline ulaşmıştır. Bir sağlık kurumunun önceliği bireylerin sağlığını korumak, tedavi ya da rehabilite etmek olsa da özel sağlık hizmeti sunucularının aynı zamanda kâr amacı güden birer işletme olması sebebiyle sektör içerisinde kalma ve büyüme çabaları doğrultusunda zaman zaman reklama başvurduğu görülmektedir. Günümüzde teknolojinin artmasıyla beraber bu reklamlar web tabanlı uygulamalara da girmiş, sosyal medya aracılığıyla kontrol edilmesi zor bir seviyeye ulaşmıştır. Ancak mevcut sağlık yasaları sağlık kuruluşlarının tanıtım ve bilgilendirmelerini nasıl yapacağını belirlemiş, basılı ve görsel yayınlarda reklamı yasaklamıştır. Reklam yasağının amacı bireylerin kar, rekabet vb. anlayıştan doğan eylemlerden zarar görmesini engellemek ve sağlık hizmet sunumunda esas olan insan sağlığını korumaktır. Literatür taraması yoluyla yapılan bu çalışma ile; sağlık alanında hizmet veren kurumlara yönelik mevzuatla sınırlandırılan tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri ile reklam yasakları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
For many years, healthcare services in Turkey were provided exclusively by the public sector. With the entry of private capital into the sector after 1980, the diversity of services increased, reaching its current state. While a healthcare institution's priority is to protect, treat, or rehabilitate individuals, private healthcare providers, being profit-driven businesses, occasionally resort to advertising in their efforts to remain within the sector and grow. With the advancement of technology, these advertisements have also entered web-based applications and have reached a level difficult to control through social media. However, current healthcare laws dictate how healthcare institutions should promote and inform, prohibiting advertising in print and visual publications. The purpose of the advertising ban is to prevent individuals from being harmed by actions driven by profit, competition, etc., and to protect human health, which is fundamental to healthcare service provision. This study, conducted through a literature review, examines the promotional and informational activities and advertising bans imposed by legislation by healthcare institutions to prevent the promotional language they use for their services from exceeding their intended purpose and to protect individuals.